Haberler

Amerika’nın Afganistan ile ilgili İçi Boş İddiaları

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Amerika başkanı Joe Biden hala Amerikan askerlerini Afganistan’dan çekme izahatını yapmak peşindedir. Bu çerçevede Biden, Amerika’nın Afganistan’daki görevinin bu ülkede demokrasiyi veya özgürlüğü inşa etmek olmadığını dile getirdi.

Joe Biden   Taliban’ın  tam olarak ve hızlıca  Afganistan’ı ele geçirmesinin Trump hükümetinin Taliban ile yaptığı anlaşmaya ve Afganistan güvenlik güçlerinin performansına bağlayarak  esef duyduğunu dile getirdi. Halbuki Biden bir kaç hafta önce  bu güçlerin Afganistan’ı koruyabileceklerini söylüyordu. 

 Biden’ın bu açıklamalarına rağmen  bu ülkenin askeri güçleri  2001 yılından itibaren bu ülkeyi korumak, demokrasi kurmak ve de terörizm ile mücadele iddiası ile  Afganistan’a askeri çıkarma yapmış ancak 20 yılın  ardından  Afganistan’ı, tahminlerin tersine,  Taliban’a hızlı bir şekilde devrederek  terk etmiştir. 

 Bu gelişme ise şimdi de Biden ve Amerika dış siyaseti için ciddi bir sorun haline gelmiştir.  Biden bir ay önceye kadar da, Amerika istihbarat teşkilatlarının  Kabil’in  sadece Amerikan güçlerinin çekilmesinin ardından ele geçirilebileceği tahminine güvenerek  75 binlik Taliban ordusunun Amerika’nın eğittiği ve donattığı  Afganistan’ın  300 binlik  ordusu karşısında  hiçbir başarı elde edemeyeceğini söylemişti.  

Amerika içi ve dışındaki  siyasi makamları,  bu koşulları, Amerika ve bu ülkenin Afganistan ile ilgili iddiaları için büyük yenilgi addediyorlar.  

 Trafalgar grubu ile ilgili yeni anketler,  Amerikan halkının  yüzde 69’unun  Biden’ın Afganistan’dan Amerikan askeri güçlerini çekme kararından memnun olmadıklarını   ve sadece katılımcıların yüzde 23’ünün  onun performansından memnun olduğunu onayladı.  

Uluslararası meseleler uzmanı Abdüllatif Nezeri ise bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulunmaktadır:  ” Afganistan’ın bugünkü durumundan yola çıkarak, görünen o ki  Amerika Afganistan’da büyük bir yenilgi  almıştır.  Taliban Afganistan’ın büyük bir bölümünü kontrolü altına almıştır. Washington’un  demokrasi aktarma doğrultusundaki siyaseti tam bir yenilgiye uğramıştır. “

  Amerika her daim  insan hakları, kadın hakları, çocuk ve azınlık hakları gibi  konuları gündeme almış ve Afganistan’da bu gündem maddelerine öncelik tanıdığını belirtmiş ve büyük vaatlerde bulunmuştu.  Amerikalıların Afganistan’da öne sürdüğü bir başka husus da  uyuşturucu konusu idi.  Farklı değerlendirmelere göre Afganistan’da uyuşturucu madde üretimi,  2001 yılına kıyasla Amerika ordusunun varlığı süresince  17 ile 40 kez daha büyümüş ve artmıştır. 

Rusya dışişleri bakanlığı  tehditler ve yeni sorunlar ile mücadele idaresi başkanı Vladimir Tarabrin şöyle diyor: ”  Amerikan güçlerinin Afganistan’dan çıkması,  Washington’un uyuşturucu madde ile sözde mücadelesinin de başarısız olduğunu gösteriyor. “

Şimdi de Washington Afganistan’da  tam bir enkaz bıraktığı sırada güçlerini bu ülkeden çekti. Böylece tüm temelsiz Amerika değerleri ve sloganları boşa çıktı. 

Afganistan’ın ulusal kahramanı Ahmed Şah mesut’un kardeşi  Ahmed Veli Mesut bu hususta  Amerika’nın bu ülkedeki barış ve savaş iddialarının  bir plan olduğunu belirterek  şöyle diyor: ” Amerika’nın 20 yıllık askeri varlığı sırasında  hiçbir temel adım atılmadı.  Her şey bir plandı.  Barış, savaş, hükümet kurma ve seçimler hep bir Amerikan projesi idi.  Bugün Afganistan’ı bu sürece iten de bu oldu. “

 Biden kararını izah etmeye ve  böyle bir yenilginin  sonuçlarını  kabul etmemeye çalışsa da  Afganistan’ın mevcut durumu  herşeyi daha çıplak bir şekilde gözler önüne sermektedir.  Amerika’nın tüm iddiaları aslında yalandan ibaretti.  Nitekim Joe Biden da konuşmasında  zaten Amerika’nın görevinin  demokrasi veya özgürlük inşa etmek olmadığını itiraf etti. 

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.