Amerika

Amerika’nın siyonist rejime silah satışı ve Filistinlilerin katliamının devam etmesi

Amerika başkanı Joe Biden hükümeti, bebek katili siyonist rejimin mazlum Filistin halkına yönelik cinayetlerinin yoğunlaşması ile birlikte korsan rejime 735 milyon dolar değerinde hassas güdümlü silahların satışını onayladı.

Joe Biden hükümeti ırkçı rejime silah satışını onaylarken kongre’deki bazı Demokrat temsilciler İsrail rejiminin Gazze şeridine acımasız saldırıları ve burada birçok sivilin şehadeti nedeni ile Beyaz Saray’ın bu kararından yoğun şekilde endişeli olduklarını belirttiler. Böylece Biden yönetimi, temsilciler meclisindeki bazı demokratların Washington’un Netanyahu hükümetine yönelik siyasetinin değişmesi talebine karşı kırmızı bayrağını kaldırdı.
Amerika temsilciler meclisinin Müslüman Demokrat temsilcisi İlhan Omar, “Biden hükümetinin İsrail’e 735 milyon dolar silah satışı anlaşmasını imzalamasının utanç verici olduğunu, bunun İsrail’in gerginlik oluşturması için yeşil ışık göstermek olduğunu ve ateşkes için çalışmaları zayıflattığını” söyledi.
Biden hükümeti silah satışları hakkında kongreyi bilgilendirmesi gerekir, gerçi resmi bilgilendirme genelde kongre ile resmi olmayan anlaşmanın ardından gerçekleşir. Resmi bilgilendirmenin ardından kongre üyeleri bağlayıcı olmayan bir kararla muhalefetlerini bildirmek için 20 gün süreleri vardır. Böylece kongrenin siyonist rejime silah satışına muhalefeti durumunda bile bu konu Tel Aviv’e silah satışını engelleyemez.
Aslında Biden yönetiminin korsan rejime karşı siyasetleri eski yönetimlerden pek farklı olmazken her zamanki gibi “korsan rejime kayıtsız şartsız destek” ilkesine dayanıyor. Bu bağlamda Washington hatta ırkçı rejimin mazlum Gazze’nin sivil halkına karşı eşine rastlanmayan şekilde saldırılarda bulunarak 220’yi aşkın Filistinliyi şehit ve 5500’ünü yaraladığı bir zaman diliminde bile, yine savunmasız Filistin halkını direkt ve hassas bir şekilde hedef alabilen silahları Tel Aviv’e satma kararı alıyor.
ABD’nin İsrail’e silah satışı, “doğrudan saldırıya yönelik ortak mühimmat” kitleriyle ilgilidir. Bunlar “Aptallar” (Dumb) adı verilen güdümsüz bombaları güdümlü veya akıllı bombalara dönüştüren kitlerdir. Geçmişte bu kitlerden önemli miktarlarda satın alan İsrail rejimi, Gazze hava saldırılarının güdümlü mühimmatlarla gerçekleştirildiğini açıkça belirtti.
Temsilciler Meclisinin önde gelen Demokratları, siyonist İsrail’e ateşkesi kabul etmesi için baskı yapılmadan akıllı bombaların satışına izin vermenin ancak daha fazla katliama sebep olacağı kanaatindeler.
Aslında Biden yönetimi de eski Amerika hükümetleri gibi siyonist rejim ve Filistinliler arasındaki çatışmalarda yine korsan rejimi haklı buluyor, öyle ki işgalci rejimin batı yaka ve doğu Kudüs’te Filistinlileri bastırması ve Gazze şeridine yoğun hava saldırılarını, kendini savunma olarak haklı çıkartmaya çalışıyor.
Amerika’nın tüm başkanları son on yıllarda her biri bir şekilde işgalci rejim ve Filistinliler arasındaki münakaşada siyonist İsrail’i haklı bulmuş ve rejime milyarlarca dolar değerinde askeri yardımda bulunarak batı yakada siyonist yerleşkelerin yayılmasına Rıza göstermiştir. Tabi Amerika Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gibi uluslararası kurumlarda da her zaman korsan rejime destek olarak onu savunmuştur.
Bu arada Biden’in İsrail rejimine verdiği destek, Demokrat Parti’nin önde gelen üyeleriyle karşı karşıya gelmesine yol açtı. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez ve Senato Çoğunluk Lideri Steny Hoyer gibi geleneksel Demokrat partinin geleneksel kesimi korsan rejimin kendini savunma hakkını vurgularken, İlhan Omar, Rashideh Talib ve Alexanderia Ocasio-Cortez gibi yeni bir demokrat genç milletvekili grubu korsan rejim İsrail’i destekleyen Demokrat Parti’nin sağcı yaklaşımına meydan okuyor ve şiddetle eleştiriler ile bu tek yanlı tutumun değişmesini istiyorlar.
Ancak, İsrail rejiminin Kongresi’ndeki lobiciliği ve Beyaz Saray’ın ırkçı rejime sempati duyması dikkate alındığında, Washington’un Siyonist yanlısı yaklaşımının Biden döneminde değişmesi pek mümkün görünmüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.