Amerika

Amerika’nın Terörizm ile Mücadele Yalanının İfşa Olması

Britanya merkezli sivil bir teşkilat olan Airwars örgütü, Amerika savunma bakanlığı-Pentagon’un Amerika’nın başlattığı terörizm ile mücadele kampanyası çerçevesindeki operasyonundaki sivil kayıplar ile ilgili iddialarını reddetti.

IŞİD ile mücadele, Irak, Suriye, Afganistan ve diğer noktalarda terörist gruplar ile mücadelede yayımlanan bilgiler hususunda faaliyet gösteren Airwars Pentagon’un sivil kayıplar ile ilgili bilgilerini reddetti.

Pentagon’un iddiasına göre Amerika’nın 2020 yılında dünyanın farklı noktalarında yaptığı saldırılarda 23 kadar sivil hayatını kaybetmiş ve 10 sivil de yaralanmıştır.

İddia mahiyeti taşıyan bu raporda 20 kadar sivilin Amerika’nın Afganistan’daki saldırılarında hayatlarını kaybettikleri öne sürülmüştür. Bir sivilin de Somali’de bir başkasının da Irak’ta hayatını kaybettiği ileri sürülmüştür. Pentagon 23 sivilin hayatını kaybettiği yerlere işaret etmemiştir.

Buna rağmen Airwars teşkilatı, Pentagon’un Amerika’nın 2020 saldırıları ile ilgili sunabileceği en asgari rakamlara göre en az 102 sivil hayatını kaybetmesidir. Airwars’ın raporuna göre Afganistan’daki BMT misyon bürosu Amerika koalisyonunun Afganistan’daki 2020 saldırılarında en az 89 sivil hayatını kaybetmiş ve 31 kişi de yaralanmıştır.

Pentagon, sivil zayiatın tazminatını sağlamak için Amerika hükümetinden 3 milyon dolarlık bütçe almıştır. Halbuki şimdiye dek hiçbir tazminat ödememiştir.

Pentagon’un Amerika’nın diğer ülkelerdeki sözde terörizm ile mücadele operasyonlarında sivil kayıplar ile ilgili yalanlarının ifşa olunması, Washington’un insanlık dışı askeri özünü gün yüzüne çıkarıp bu ülkenin suçsuz insanların hayatına bile önem vermediğini ve İHA’ları ve hava saldırıları ile hedef aldığını gösteriyor. Bu durum, insan hakları örgütlerinin tekrar eden protestolarına yol açmıştır.

Örneğin, Amerika liderliğindeki sözde IŞİD ile mücadele koalisyonunun hava saldırısı operasyonlarından iki yıl sonra, Uluslararası Af Örgütü Ekim 2016’da bu Amerikan koalisyonun Suriye’de sivillere zayiat verdirmeme hususundaki temkinli girişimleri ön görmediğini ve operasyonların sivillere etkisini göz önünde bulundurmadığını belirtti. Bu insan hakları örgütüne göre, Eylül 2014’ten saldırıların sonuna dek koalisyonun Suriye’deki saldırılarında yaklaşık 300 sivil hayatını kaybetmiştir.

Tabii daha sonra da sözde IŞİD ile mücadele koalisyonunun hava saldırılarında Suriye halkından birçokları bu saldırılara kurban gitmişlerdir. Irak’ta da hava saldırıları alanında benzer durumlar söz konusudur. Birçok Iraklı Amerikan saldırılarında hayatlarını kaybetmişlerdir.

Belgeler ve kanıtlar ise bu hava saldırılarında , sözde IŞİD ile mücadele koalisyon güçlerinin sivillere yönelik zararları ve hasarları en aza indirmek için gereken tedbirleri almadıklarını zaten saldırılarının orantısız olduğunu ve hedefsiz saldırılar şeklinde gerçekleştirildiklerini gösteriyor.

Şimdi de Amerika’nın hala terörizm ile mücadele adı altında dünyanın birçok noktasında hava ve İHA saldırılarını devam ettiği bir sırada, benzer durum söz konusudur. Bu yüzden insan hakları kurumları özellikle de uluslararası af örgütü de Pentagon’un hava saldırılarında Afganistan, Pakistan, Irak, Somali ve Yemen’de hayatlarını kaybeden siviller ile ilgili rakamlarının yalan olduğunu vurgulamıştır.

Amerikalılar defalarca kayıtsız bir şekilde sivil zayiat ile ilgili konuşmuş ve bu durumu, marjinal bir durum olarak değerlendirmişlerdir.

Gerçekte farklı deliller, Amerikalıların İHA ve hava saldırılarında esasında sivillerin hayatına aldırmadıklarını ve sivil zayiata en aza indirmek gibi bir kaygılarının olmadıklarını gösteriyor.

Buna ilaveten Pentagon da yıllık raporlarında bu alanda her daim sivil zayiatı hep gerçekten uzak bir şekilde en aza indirmiş ve böylece diğer ülkelerin halklarına karşı insanlık dışı performansına yönelik eleştirileri azaltmaya çalışmıştır.

Bir diğer yandan da Amerika’nın IŞİD dahil terör örgütleri ve terörizm ile mücadeledeki sadakati de sorgulanmaya başlanmıştır.

Tanınmış Iraklı uzman Müeyyid Ali şöyle diyor: “Amerika ordusu, keşif İHA’ları ve bilgi sunmak sureti ile, Irak’taki kripto IŞİD teröristlerini desteklemiştir. “

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.