İran

Amiral Hüseyin Hanzadi: İran yapımı donanma silahları yabancı benzerlerine karşı yüksek rekabet gücüne sahip

Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi, bu kuvvetin yerli silahları yabancı örnekleri ile rekabet edebilecek düzeyde olduğunu, Deniz Kuvvetleri silah alımına ihtiyacı olmayacak kadar kendine yeter hale geldiğini vurguladı.

18 Ekim 2020’de İran’a dayatılan silah ambargosu sona erdikten sonra Deniz Kuvvetleri ne gibi silahlara ve askeri teçhizatın alımına ihtiyaç duyduğu ile ilgili bir soruya cevap veren Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi, silah ambargosunu Deniz Kuvvetleri için bir şaka olarak gördüklerini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti bir zamanlar Deniz Kuvvetleri için yedek parça ve silah alımına ihtiyaç duyduğunu kaydeden Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hanzadi şöyle ekledi:

Ancak bugün Deniz Kuvvetleri için silah ambargosunun kaldırılması veya devam etmesi hiç bir etkisi yoktur; zira Deniz Kuvvetleri ihtiyacı olan her türlü top, torpido ve savaş gemisini kendi imkanları ile temin etmiştir.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hanzadi ayrıca İran’da üretilen ve Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan silah ve askeri teçhizat kalite bakımından yüksek düzeyde olduğunu, ayrıca fiyat bakımından da çok cazip sayıldığını ve yabancı örnekleri ile rekabet edebileceğini vurguladı.

Bilindiği üzere Bercam nükleer anlaşması ve BMGK’nın 2231 sayılı kararnamesi gereği İran İslam Cumhuriyeti’ne dayatılan silah ambargosu ve İranlı bazı yetkililere uygulanan seyahat yasağı 18 Ekim 2020’de sona erdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.