İran

Amiral İrani: Donanmamız her türlü tehdide karşı koymaya hazırdır

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Şehram İrani, İran donanması kendi karasularında her türlü tehdide karşı koyacağını vurguladı.

Dün Pazar günü Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla katıldığı bir TV programında donanmanın artan savunma ve caydırıcı gücüne vurgu yapan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral İrani, Deniz Kuvvetleri zaman daraltması ve mekan genişletmesi ilkelerine göre tehditlere tepki gösterdiğini belirtti.

Amiral İran bu stratejiyi şöyle açıkladı:

İran donanması mümkün olan en hızlı zamanda ve en geniş deniz alanında düşmanla savaşarak durumu kontrol altına alabilir.

Amiral İran şöyle devam etti:

İran İslam Cumhuriyeti çeşitli kategorilerde denizaltıları ve savaş gemileri inşa etmek ve hava destek birliğini takviye ederek gözetlediği deniz güvenliğini sağlamakta ve büyük bir iktidarla İran’ın ticari gemileri ve petrol tankerlerini korumaktadır.

İran donanmasının denizlerde güvenliği sağlamak ve korumakta rolüne temas eden Amiral İrani, Deniz Kuvvetleri’nin denizlerde güçlü varlığı bölgede diğer ülkelerin güvenliğine de katkı sağladığını ifade etti.

İran dünyanın en yoğun deniz trafiği olan Hint okyanusuna hakimiyetine işaret eden Amiral İrani, İran’ın deniz görev grubu Aden körfezinde görev yaptığını ve gemileri deniz korsanlarına karşı koruduğunu vurguladı.

Amiral İrani şöyle ekledi:

Son zamanlarda deniz korsanları gelişmiş silahlarla donatıldığı için deniz teröristlerine dönüştü. İran’ın bu tür tehditlere karşı koyması hem ticari gemilerin ve petrol tankerlerinin güvenliğini temin ediyor, hem ticaretin gelişmesine katkı sağlıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.