HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Amiral Rastegari: Jet motorda %100 yeter hale geldik

Savunma bakanlığına bağlı deniz sanayii kurumu Başkanı Amiral Emir Rastegari, savunma sanayii ülkenin öncü sanayilerinden olduğunu belirterek, jet motorda yüzde 100 kendimize yeter hale geldik, dedi.

Pazar günü savunma sanayii günü dolayısıyla bir TV programına katılan Amiral Rastegari, savunma sanayiinin kazanımlarını ve stratejilerini açıkladı.

Amiral Rastegari açıklamasının başında savunma sanayiinin önemine değinerek şöyle dedi:

Dünya strateji uzmanlarına göre, her ülkenin savunma sanayii en seçkin uzmanlardan yararlandığı için o ülkenin en stratejik sanayilerinden sayılıyor ve bu sanayinin özel misyonu güç üretmektir.

Amiral Rastegari açıklamasının devamında BLDC adı ile anılan motorların teknolojisine işaretle şöyle ekledi:

Bu motorlardan denizaltılarında yararlanıyoruz. Şimdi ise bu motorların teknolojisinden yararlanarak elektrikle çalışan bisiklet ve motosiklet ve kllima cihazlarını üretiyoruz.

Amiral Rastegari, deniz sanayiinde jet motorların yapımında da yüzde 100 seviyesine ulaştıklarını ve yerli deniz taşıtlarında bu motorları kullandıklarını ifade etti.

Amiral Rastegari ayrıca İranlı uzmanlar Şahin mayın arama tarama gemisini tamamen yerli imkanlarla inşa ettiklerini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.