AmerikaAvrupaDünyaİranKübaKuzey AmerikaLatin AmerikaOrtadoğuVenezuela

Analist: Raeisi’nin özgür ülkeler arasındaki işbirliğini artırmak için Latin Amerika turu

Bolivyalı gazeteci ve analist Sdenka Saavedra Alfaro, Pazar günü Press TV internet sitesine verdiği bir röportajda, İran cumhurbaşkanının gezisinin, dünyanın özgür ülkelerinin kendilerini savunmaya başladıkları ve Batılı hegemonik güçlerin etkisinin hızla azaldığı bir dönemde geldiğini söyledi .

Cumhurbaşkanı Raeisi, ilişkilerin genişletilmesini görüşmek üzere üst düzey bir heyet eşliğinde Pazar günü Venezuela, Nikaragua ve Küba’yı kapsayan üç uluslu bir tura çıktı.

İran ve üç Latin Amerika ülkesi, ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalma ve açık ve örtülü baskılara rağmen boyun eğdirilmeyi reddetme deneyimlerini paylaştılar.

Latin Amerika siyaseti üzerine önde gelen bir yorumcu olan Alfaro, İran’ın Latin Amerika ülkeleriyle 44 yıllık yaptırımlarla yüzleşme ve bunları etkisiz hale getirme deneyimini paylaşabileceğini söyledi.

Venezuela, Küba ve Nikaragua gibi bağımsız ülkelerin ABD, AB ve müttefikleri olmayı reddettikleri için “şer ekseni” veya “terörist ülkeler” olarak damgalandıklarını söyledi.

Bolivyalı analist, Venezuela’nın ülkedeki ekonomik krizi şiddetlendiren ve oradaki insanların “toplu cezalandırılmasına” yol açan binden fazla yaptırımla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Ağustos 2021’de Venezuela, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (ICC) Latin Amerika ülkesine uygulanan ABD yaptırımlarını “insanlığa karşı suçlar” olarak soruşturmasını istemişti.

Alfaro, ABD ve yerel ajanları tarafından altın da dahil olmak üzere Venezuela kaynaklarının yağmalanmasına da atıfta bulunarak, 32 ton altın rezervinin Venezuela halkına iade edilmediğini söyledi.

Latin Amerika meseleleriyle ilgili yorumcu, onlarca yıllık ABD ticaret ambargosu ile karşı karşıya kalan Küba’nın direnişini de övdü ve bunu “dünyanın özgür ülkeleri için bir örnek” olarak nitelendirdi.

Nikaragua’nın da “ağır ambargo” altında olduğunu ve ABD ve onun Avrupalı ​​müttefikleri tarafından ABD vatandaşlarının Orta Amerika ülkesinin altın endüstrisiyle iş yapmasını yasaklayanlar da dahil olmak üzere uyguladığı yasa dışı yaptırımlar altında olduğunu da sözlerine ekledi.

Alfaro, diğer ülkelere en fazla yaptırımı tokatlarken ve başarısız askeri müdahale politikasını takip ederken demokrasi ve özgürlükten söz ettiği için ABD’ye saldırdı.

Bugün, İran ile bu Latin Amerika ülkeleri arasında daha fazla işbirliği çağrısı yapan “anti-emperyalist vizyona” sahip insanların ortak mücadelesinin “hayati önemde” olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (20) içerik yüklenmiştir.