Dünya

Antonio Guterres, BM Genel Sekreterliğine ikinci kez atandı

Ülkesi Portekiz tarafından aday gösterilen ve BM Güvenlik Konseyince adaylığı onaylanan Antonio Guterres, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda ikinci kez BM Genel Sekreteri seçildi.

Halen BM Genel Sekreteri olan Guterres’in ikinci dönemi 1 Ocak 2022’de başlayacak. BM Genel Sekreterleri, beş yıllığına göreve seçiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Guterres’e ikinci döneminde insan haklarına öncelik vermesi çağrısında bulunuyor. Guterres ise ikinci döneminde krizlere çözüm bulmada “dürüst bir ara bulucu” olacağı ve “köprü kurucu” rolü üstleneceğini vadediyor.

Eski Portekiz Başbakanı Guterres, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü insani krizin yaşandığı bir dönemde, 2005-2015 yıllarında ise 10 yıl boyunca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevinde bulundu.

Halen BM Genel Sekreteri olan Guterres’in ikinci dönemi 1 Ocak 2022’de başlayacak.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğan 67 yaşındaki siyasetçi ve diplomat Guterres, mühendislik ve fizik bölümünü bitirdikten sonra 3 yıl akademisyen olarak çalıştı, 1974 yılında ise siyasete atıldı.

1995-2002 yıllarında Portekiz Başbakanı olarak görev yapan Guterres, 1999-2005 yıllarında da Sosyalist Enternasyonal’in başkanlık görevini yürüttü.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.