Arabistan

Arabistan Batı Asya’nın uyuşturucu merkezine dönüştü

Amerika’nın Foreign Policy FP dergisi Suud veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın S. Arabistan toplumunun kültürünü ve inançlarını değiştirme uygulamaları yüzünden bu ülkede uyuşturucu madde tüketimi hızla artmaya başladığını yazdı.

S. Arabistanlı gençlerin arasında uyuşturucu madde tüketimi hızla arttığını yazan dergi, bu ülkenin toplumunda değişiklik yapma girişimleri ve uyuşturucu madde tüketiminin azaltılması yönünde sarf edilen çabalara karşın uyuşturucu madde tüketiminde artış kaydedildiğini belirtti.

Dergi raporunda S. Arabistan’a uyuşturucu maddelerin girişi çok sıradan bir durum haline geldiğini, öyle ki bu ülkeyi Batı Asya bölgesinin uyuşturucu başkenti yaptığını vurguladı.

Foreign Policy, S. Arabistan’da uyuşturucu madde sorunu kronik boyutlara ulaştığını, Suud askeri yetkilileri son bir ayda 34 milyon adet Keptagon adlı uyuşturucu hap ele geçirdiğini kaydetti.

BM uyuşturucu madde ile mücadele bürosu da bir rapor yayımlayarak 2015 ila 2019 yılları arasında Batı Asya bölgesinde ele geçirilen Keptagon haplarının yarısı S. Arabistan’da ele geçirildiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.