AfrikaArabistan

Arabistan ve BAE, Sudan Halkının Şanlı Devrimini Bastırmak İçin Darbeci Sudan Askeri Konseyi’ne 3 Milyar Dolar Yardımda Bulundu

Suudi Arabistan resmi haber ajansı VAS, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Sudan Geçici Askeri Konseyi’ne 3 milyar dolar değerinde yardım yapma kararı aldığını bildirdi.

Mehr haber ajansının VAS’a dayanarak verdiği habere göre, Sudan Merkez Bankası’na yatırılacak 500 milyon doların yanı sıra petrol ürünleri, gıda ve ilaç yardımında bulunulacak.

Suudi Arabistan resmi haber ajansında yer alan haberde, Suudi Arabistan ve BAE’nin Sudan halkını desteklemek gerçekte ise darbecileri iktidarda tutmak için   3 milyar dolarlık ortak bir yardım paketi sunma kararı aldığı bilgisi yer aldı.

Arabistan ve BAE,  Sudan’a sözde insani yardım desteğinde bulunurken gerçekte bu iki ülke özelikle son aylarda Sudan’da yaşanan karışıklıklarda hükümet karşıtlarına verdiği açık destekle bugün Sudan’da yaşanan askeri darbenin de ortaklarındandır. Zira, Suudi rejimi ve BAE, Sudan’da askeri darbenin hemen ardından askeri geçiş konseyine desteğini ilan etmişlerdir.  Askeri geçiş konseyi de, yayınladığı bildiride, Suudi rejimi ve BAE’nin desteğinden övgüyle bahsetmiştir.

Bilindiği gibi 11 nisan tarihinde Sudan Geçici Askeri Konseyi’nin bildirisi savunma bakanı tarafından okunmuş ve Sudan’da Ömer el’Beşir 30 yıllık iktidarının devrildiği ilan edilmişti.  

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 29 Mayıs 2020 (19) içerik yüklenmiştir.