Arabistan

Arabistan’ın insan hakları konseyine seçilememesi

Suudi Arabistan bir kez daha BM inan hakları konseyi üyeliğine seçilmekte başarısız kaldı ve gerekli oyu alamadı.

Suudi Arabistan 13 Ekim Salı günü BM genel kurulu 75. Oturumunda yapılan oylamada sadece 90 oy kazanabildi, böylece bir kez daha inan hakları konseyine üye olmayı başaramadı. BM insan hakları konseyine üye olabilmek için 193 üyenin en az 3’te 2’lik oyu kazanmak gerekiyor.

Suudi Arabistan’ın insan hakları konseyi üyeliğine seçilme bağlamındaki yenilgisi ise Riyad yönetiminin ülke içinde ve dışında insan hakları konusunda sahip olduğu siyah karnesinden kaynaklanıyor.
Suudi Arabistan veliahdı Muhammed bin Salman son yıllarda bazı göstermelik reformlarla Arabistan’ın çehresi ve dış görünüşü değiştirmeye çalıştı fakat ülke içinde insan haklarını geniş çapta ihlal etti. Aslında Muhammed bin Salman’ın reformları köklü değildi, halbuki insan hakları ihlalleri köklü ve derindir.

Suudi prensleri ve özellikle Muhammed bin Naif gibi rakip prensleri geniş çapta tutuklamak, ayrıca medeni aktivistleri derdeset etmek ve medeni hareketleri bastırmak, son yıllarda arabsitan’da artan bir süreç izleri ve veliaht bin Salman’ın sözde derin reform çalışmalarını etkisizleştirdi. Bu bağlamda İngiltere basınından The Guadain gazetesi Arabistan’ın BM insan hakları konseyine tekrar üyeliğinde aldığı yenilgiyle ilgili, “bu sonuç uluslararası ortamlarda kendi çehresini iyileştirmeye çalışan Riyad’ın vücuduna indirilen tehlikeli bir darbe mesabesindedir” yazdı.

Arabistan dış arenada insan hakları alanına daha kötü bir imaja sahiptir. Amerika basınından Washington Post gazetesi yazarı ve eleştirmen cemal Kaşıkçı’nın feci şekilde parçalanarak acımasızca öldürülmesi, dünyada son 10 yılın en büyük insani facianın yaşanmasına sebep olan Yemen’e karşı yaklaşık 6 yıldır devam eden savaş, Riyad yönetiminin insan hakları ile ilgili karnesinin kara lekelerinden bazılarıdır.

Al-ı Suud rejimi son yıllarda yüklü paralar harcayarak ve tehditler savurarak Arabistan adının insan haklarının kara listesinde yer almasını engellemeye çalıştı fakat bu kez insan hakları konseyinin son seçimlerinde yeteri kadar etkili olacak parayı harcayamadı.

Arabistan muhalefet partisi “el-Tecemmü el-Vatani” partisi genel sekreteri “Yahya Asiri” Suudi Arabistan’ın BM insan hakları konseyine üyeliğinde aldığı yenilgiye tepki olarak paylaştığı tweette şöyle yazdı: Arabistan üyelik kazanmak için aday oldu ve para ile her şey yapabileceğini sanıyordu fakat yapılan oylamada en düşük oyu aldı zira insan hakları alanında siyah bir karneye sahiptir.

Görünüşe göre Al-ı Suud’un insan hakları alanında sahip olduğu kara karneye ilaveten Amerika’nın insan hakları konseyinde olmaması da Al-ı Suud’un aldığı bu ağır yenilgide etkili oldu. Amerika başkanı Donald Trump 2018 yılında ve insan hakları konseyi üyeliğinin ortasında, konseyi İsrail rejimine karşı eylemlere destek vermekle suçlayarak konseyden resmen çekildi. Amerika’nın insan hakları konseyinde bulunmaması diğer ülkelerin oy kullanmada bağımsız olmalarına sebep oldu ve onlar da oylarını Al-ı Suud’un kara karnesi uyarınca kullandılar.

Bu arada Arabistan’ın insan hakları konseyine kabul edilmemesi, bir çok insan hakları kurumu tarafından olumlu karşılandı. İnsan hakları gözetleme kurumu oylama sonucunu olumlu karşılarken, payaştığı tweette “Arabistan’ın insan hakları konseyinde sandalye kazanamaması bu baskıcı rejimin kurbanları için bir zafer ve BM seçimlerinde daha fazla rekabetin hatırlayıcısıdır.” yazdı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.