Arabistan

Arap Birliği siyonist İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’daki saldırısına tepki gösterdi

Arap Birliği, terör rejimi İsrail polisinin fanatik siyonist Yahudiler eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi ve Filistinlilere saldırmasına ilişkin, “Tel Aviv yönetiminin Harem-i Şerif yönelik uyguladığı siyasetin yansıması” değerlendirmesinde bulundu.

Arap Birliği teşkilatının genel sekreteri Ahmed Ebu’l-Gayt İsrail güçlerinin gözetiminde ve himayesinde gerçekleştirilen bu baskının, İsrail’in Harem-i Şerif’teki yahudi varlığını normalleştirmek amacıyla izlediği politikayı yansıttığına dikkat çekti.

Ebu’l-Gayt, bayram günü yaşanan tehlikeli tırmanıştan İsrail hükümetini sorumlu tuttuğunu ifade ederek, izlenen politikayla yahudi aşırı grupların daha da cesaretlendirildiğini bunun da bölgede taassup ateşinin daha da alevlenmesine neden olduğunu ve Kudüs’te dinsel çatışmanın ateşini yakma tehdidini taşıdığını dile getirdi.

Ebu’l-Gayt uluslararası kamuoyunu, ABD’nin tavırlarının gölgelerine sığınan İsrail’in planlı kampanyalarının karşısında durmaya çağırdı.

Arap Birliği tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, “İşgal güçlerin talimatıyla meydana gelen olay, İsrail’in Yahudilerin Harem-i Şerif’teki varlığını normalleştirme ve İslam varlığını da daraltmayı hedefleyen siyasetini yansıtıyor” ifadesi kullanıldı.

Bin 729 fanatik Yahudi, İbrani takvimine göre, Teşa BeAv adını verdikleri matem günü dolayısıyla Müslümanların Kurban Bayramı’nda İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.
Söz konusu olayın, bayram namazı için hazırlıkların yapıldığı mübarek günlerde gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, bölgede tehlikeli şekilde tansiyonun yükselmesinin sorumluluğunun siyonist İsrail hükümetine ait olduğu vurgulandı.
Açıklamada, “Barbarca politikalar bölgedeki fanatizmin ateşini fitilliyor ve Kudüs kentinde dini çatışma çıkması tehdidine yol açıyor” ifadesine yer verildi.

İsrail polisi dün siyonist fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere Harem-i Şerif’in içinde müdahale etmiş, 61 Filistinli yaralanmış, 15’i çeşitli hastanelere kaldırılmıştı.

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar, ırkçı İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Bu arada terör rejimi İsrail’in dün Mescidi Aksa’ya saldırısın kınayan İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, müslümanlardan ırkçı İsrail’in bu cinayet ve zulmünü son vermesi için birlik içinde olunması çağrısı yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.