Genel

“Arap Birliği’nin ismi artık mide bulandırıcıdır”

Suudi Arabistan’ın Dışişleri Bakanı Adil Cubeyir komik ve tuhaf bir açıklamada bulunarak, Suudi Arabistan ve İsrail arasında hiçbir resmi ilişki olmadığını, bununla birlikte Riyad’ın Tel-Aviv ile ilişkileri normalleştirmek için Arap Girişim Planı diye bir yol haritası hazırladığını ifade etti.

Cubeyir yaptığı bu açıklamada, Suudi Arabistan’ın İsrail ile resmi ilişkileri olmadığını söylese de yaklaşık bir ay önce Siyonist rejimin kabine üyelerinden biri, İsrail rejiminin Suudi Arabistan ile birlikte İran konusunda ortak endişe ve temaslarının olduğunu ve İsrail rejiminin hiçbir zaman Suudi Arabistan veya diğer Müslüman ülkelerle diplomatik münasebetlerini gizlemek istemediğini, ancak bu ülkelerin isteğine saygı duyarak, bunu yapmadığını belirtti.

Esasında, İran, İsrail ve Suudi Arabistan’ın ortak düşmanı sayılıyor ve eski bir ata sözüne göre, “düşmanın düşmanı, dostumdur”. Gelinen noktada iki taraf bölgede İranofobi üzerinden yaygara çıkararak, birbiriyle görüşmelerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile İsrail arasında diplomatik ilişkiler olmasa da, iki taraf arasında hiçbir zaman ciddi bir sorun da olmamıştır. Ancak son aylarda Suudi yetkililer ile Siyonist yetkililer arasındaki görüşmeler su yüzüne çıkmıştır. Nitekim İsrail Enerji Bakanı Yuval Stainitz, Suudi Hanedan ile Benyamin Netanyahu hükümeti arasındaki ilişkiyi doğrulayan ilk yetkili oldu. Buna rağmen Suudiler, İslam dünyasının bir parçasını gasbeden rejim ile ilişkisini resmen ifşa etmekten korkuyor. Suudi Arabistan’ın çizgisinde ve emrinde olan diğer İslam ülkelerinin de Kudüs’ü işgal eden rejim ile yıllardır gizli ilişkileri olduğu biliniyor. Kuşkusuz İran’ın rolü ve bu iki rejimin İran’a karşı husumeti, iki tarafı bölgede birbirine yakınlaştıran önemli etkendir.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyir şimdiden başka bir önemli konu için de zemin sağlayarak, Suudi Arabistan’ın Filistin ile İsrail arasında barış gerçekleşmesi halinde İsrail ile ticari, ekonomik ve siyasi ilişkilerine hiç çekinmeden başlayacağını ifade etmiştir.

Fars Körfezi Enstitüsü uzmanlarından Hüseyin İbiş bu bağlamda şöyle diyor: İsrail Enerji Bakanı’nın sözleri, Arap dünyasını hiç de şaşırtmadı çünkü herkes İsrail ile Suudi Arabistan’ın ilişkilerini biliyor ve birçok gözlemci de iki taraf arasında yakın ilişkilerin kurulmasını istediğini biliyor. İsrail ve Suudi Arabistan son yıllarda Suriye’deki iç savaşın patlak vermesinin ardından çok sayıda bilgi paylaşımında bulunmuştur. Bilhassa İran’ın Irak ve Suriye’de güç kazanması konusunda iki taraf arasında gizli bilgi paylaşımı gerçekleşmiştir.

Ancak günümüzde, İsrail rejiminin Suudiler ile olan ilişki sırrını gizli tutmaktan artık bıktığı anlaşılıyor; öyleki İsrailli general Gadi Eizenkot açık şekilde İsrail rejiminin Suudi Araibstan’a İran’a ve bölgedeki etkinliğine karşı yardım etmeye ve danışmanlık yapmaya hazır olduğunu söylemiştir. Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu da aynı konuyu defalarca gündeme getirmiştir. Suudi Arabistan’ın Eski İstihbarat Bakanı Türki Faysal da bir ay önce İsrail eski İstihbarat Bakanı ile Newyork’ta düzenlenen bir oturuma katıldı.

İran diye ortak bir düşman korkusu İsrail rejimi ile Suudi Arabistan’ı birbirine daha da yakınlaştırdığı anlaşılıyor.

1981 yılından beri Suudi Arabistan Kralı ve Veliahdı, Araplar ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinde varlığı artmıştır ve İsrail ile Filistin krizinin çözümü için türlü planlar önermiştir.

Şimdi de, Suudi Arabistan’ın olaylı, genç ve toy Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın liderliğindeki ekip, İsrail ile ilişkileri normalleştirmek amacıyla, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanıma kararı yüzünden bölge ve dünya ayaklandığı bir sırada Arap Girişim Planı diye bir yol haritası sunuyor.

Bu durum yüzünden Londra’da Arapça yayınlanan saygın gazete Ray el-Yevm’in Editörü Abdul-Bari Atvan, “Arap Birliği’nin ismini dile getirmek artık mide bulandırıcı olmuştur” diye yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.