OrtadoğuArabistanBahreynCezayirFilistinKatarLübnanMısırSuriyeÜrdünYemen

Arap dünyasında koronavirüs hızlıca yayılıyor

Koronavirüs Arap dünyasında da hızlı bir şekilde yayılırken Filistin ve İslam topraklarının işgalcisi İsrail’de yeni tip Corona virüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44’e yükseldi.

Irkçı rejim Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Corona virüs teşhisi konulan ve kimliği belirtilmeyen 5 hastanın daha öldüğü belirtildi. Kovid-19 teşhisi konulan hastalardan 115’inin durumunun ağır olduğu, 427 kişinin ise iyileştiği kaydedilen açıklamada, bugün 559 kişide daha Kovid-19 tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 7 bin 589’a ulaştığı aktarıldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada da, virüs nedeniyle 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği ve can kaybının 29’a yükseldiği belirtildi. Açıklamada, ayrıca ülke genelinde 140 kişide daha virüs tespit edildiği, son verilerle ülkedeki vaka sayısının 2 bin 179’a çıktığı aktarıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından dün yapılan açıklamada, ülkede son yapılan testler sonucu 241 yeni tip koronavirüs vakasının daha görüldüğü kaydedildi. BAE Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Feride el-Havseni günlük düzenlenen basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, son 24 saatte 1 Arap vatandaşının daha salgından hayatını kaybettiğini ifade ederken, 241 yeni vakanın görüldüğü ülkede ölü sayısının 10’a yükseldiğini bildirdi.

Bu arada işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 217’ye çıktı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisi için gerekli laboratuvar malzemelerinin tükenmek üzere olduğunu açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında Gazze’de Kovid-19 teşhisi için gerekli laboratuvar malzemelerinin tükenmek üzere olduğunu bu nedenle birkaç gün sonra vaka tespiti yapılamayacağını bildirdi.

Bunun yanı sıra acilen 100 adet solunum cihazı ile 140 adet yoğun bakım yatağına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Kudra, tıbbi ekipmanın çok sınırlı olduğunu, bazı kesimlerce yapılan yardımların ihtiyacı karşılamadığını vurguladı.

Terör rejimi İsrail ablukası nedeniyle ilaç ve tıbbi malzeme eksikliğinin had safhada olduğu Gazze, salgınla mücadele noktasında ciddi bir krizle karşı karşıya bulunuyor.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.