Irakİran

Asaeb Ehl-i Hak Hareketi Lideri Qays el-Hazali: Seçim sahtekarlığının kanıtlarını federal mahkemeye sunuyoruz

Asaeb Ehl-i Hak hareketinin genel sekreteri, “Seçim sonuçları değişmezse, seçimin geçersizliğini kanıtlayan çeşitli seçeneklerimiz, kanıtlarımız ve belgelerimiz var” dedi.

“Asaeb Ehl el-Hak” hareketinin genel sekreteri “Qays el-Hazali” dün akşam, seçim sonuçlarının Irak’taki en geniş siyasi yelpaze tarafından reddedildiğini vurguladı.

El-Hazali, seçime katılanların da sonuçları kabul etmediğini çünkü bu seçimin kabul edilmemesinin delile dayalı olduğunu bildirdi.

El-Hazali, protestoların haklar geri alınana kadar devam edeceğini belirterek, “Son seçim sahtekarlığı mantıksız ve kabul edilemez” dedi.

Asaeb Ehl el-Hak Genel Sekreteri, El Fetih koalisyonunun yolsuzluk nedeniyle 48 sandalye kaybettiğini belirterek, sahtekarlıkla ilgili gerçek kanıtların bulunduğunu ve bunun kanıtının elle oy sayımına bağlı olduğunu vurguladı.

El-Hazali, “Seçim sonuçları değişmezse, birkaç seçeneğimiz var… seçimin geçersiz olduğunu kanıtlayacak kanıtlarımız var ve bunu federal mahkemeye sunacağız.” dedi.

Irak Seçim Komisyonu geçen hafta adaylardan ve siyasi gruplardan gelen yaklaşık 1.400 çağrıya yanıt olarak 2.000 sandıkta oy sayımına başladı.

Komisyon defalarca oyların elle sayımının sonuçlarının elektronik sayım sonuçlarıyla tutarlı olduğunu iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.