İşgalci İsrail Rejimi

Aşırı sağcı İsrail gazetesi: Netanyahu döneminin sonu yaklaştı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun liderliğini yaptığı ve son seçimlerden sonra yeni bir hükümet kurmakta başarısız olan Likud Partisi’ndeki üst düzey kaynaklar, Netanyahu döneminin yakında sona ereceği konusunda hemfikir.

Siyonist Başbakan Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen aşırı sağcı Israel Hayom gazetesinin haberinde, “Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ile Yamina Partisi lideri Naftali Bennett öncülüğündeki muhalefet partilerinin koalisyon hükümetini kurma konusunda anlaşmaya varmasının kesinlik kazanması ve Likud Partisi’nin artık muhalefet tarafına geçmesiyle birlikte Netanyahu yerine yeni bir liderin seçilmesi amacıyla parti içinde ön seçimler için hamleler başladı.” ifadelerine yer verildi.

Israel Hayom gazetesi, adını vermediği bir kaynaktan naklen, “Netanyahu döneminin sonu başladı.” manşeti attı.

Gazete, Likud içinde Netanyahu’nun değiştirilmesini talep edenlerin sayısında artış olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Likud Partisi’nin liderliğine aday olma arzusunu açıklayan İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, “Netanyahu’nun değiştirilmesi gerekiyor. Hepimizin ortak görevi, İslami Hareket (Birleşik Arap Listesi) oylarıyla ayakta kalan hükümeti bozguna uğratmaktır.” ifadelerini kullandı.

Lapid, Bennett ile koalisyon hükümetini kurma konusunda anlaştı

İsrail’de başbakanlık koltuğuna oturduğu ilk günden bu yana mazlum Filistinlilerin kanını dökmekte bir an bile tereddüt etmeyen Binyamin Netanyahu’nun muhaliflerinden Yesh Atid (Gelecek Var) lideri Yair Lapid, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kendisine verilen görev süresi dolmadan yeni bir İsrail hükümeti kurmayı başardığını duyurmuştu.

Netanyahu’nun siyasi rakibi Lapid, 12 yıldır İsrail Başbakanlığı makamında oturan eli kanlı Netanyahu karşıtı partilerin liderleriyle gerçekleştirdiği bir dizi görüşmeden sonra koalisyon hükümetini kurma konusunda anlaşmaya vardı.

Hükümeti kuracak sayıya ulaştığını bildirmek amacıyla Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e gönderdiği mesajda Lapid, “Hükümet, İsrail toplumunun tüm kesimlerinin birliği için elinden gelen her şeyi yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

Devamında Lapid, “Koalisyon hükümetini kurabildiğimi size bildirmekten onur duyarım. Hükümet, Temel Yasa’nın 13(a) Maddesi uyarınca alternatif bir hükümet niteliğinde olacak ve Naftali Bennett ile dönüşümlü olarak yöneteceğim. Hükümette Naftali Bennett önce Başbakan olarak görev yapacak.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.