Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Askalan Cezaevi’nde Tutulan Esirler Açlık Grevi Eylemini Askıya Aldı

İşgal rejimine ait Askalan Cezaevi’nde tutulan Filistinli esirler, bu sabah (16 Haziran Pazar) başlattıkları toplu açlık grevi eylemini askıya aldı.
Filistinli esirlerin bu kararı işgal rejimi cezaevleri idaresinin esirlerin taleplerinden önemli bir bölümünü ilkesel olarak kabul etmesinin ardından aldıkları belirtildi.
Filistinli Esir Kulübü, işgal rejimi cezaevleri idaresinin ilkesel olarak kabul ettiği talepler arasında silahlı baskınlara ve gece aramalarına son verilmesi, esirler için kaldıkları bölümde mutfak hazırlanması ve mali cezaların iptali gibi taleplerin olduğunu ifade etti.
Esir Kulübü, işgal rejimi cezaevleri idaresinin bir grup hasta esirin tedavilerini sürdürmeyi ve esirlerin temsilcisi Nasır Ebu Hamid’i 1 Temmuz’dan önce Nefha Cezaevi’nden Askalan Cezaevi’ne geri getirmeyi kabul ettiğini açıkladı.
Askalan Cezaevi’nde tutulan Filistinli esirler Nisan ayı sonlarında artan cezai uygulamaları protesto amacıyla bu sabah toplu açlık grevine başlamıştı.
İşgal rejimine ait Askalan Cezaevi’nde Filistinli 46 esirin tutulduğu ve söz konusu esirlerden çoğunun mahkumiyet sürelerinin yüksek olduğu, esirlerin tek bir bölümde tutuldukları kaydedildi.

Başa dön tuşu
Kapalı