HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Atom Ajansı: İran 200 gram %20 metalik uranyum üretti

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) yeni bir raporda İran’ın 200 gram yüzde 20 zenginleştirilmiş metal uranyum ürettiğini iddia etti.

Fars Haber Ajansı’na göre, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Reuters tarafından görülen bir raporda, İran’ın %20 zenginleştirme ile 200 gram metal uranyum ürettiğini iddia etti. 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapor, bu uluslararası kuruluşun üyelerine Pazartesi günü sunulan bir raporda İran’ın zenginleştirilmiş metalik uranyum alanındaki faaliyetlerinin ilerlemesini doğruladı.

IAEA raporunda, “14 Ağustos 2021’de IAEA, İran’ın 200 gram U-235 oranında zenginleştirilmiş metal uranyum üretmek için 257 gram yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum kullandığını doğruladı.”

IAEA, İran’ın eylemini  dört aşamalı planındaki üçüncü adım olarak nitelendirdi. Dördüncü adım, reaktör yakıt plakasını üretmektir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Siyonist rejim kuklasındaki Batılı ülkeler, son yıllarda İran’ı nükleer programında askeri hedefler peşinde koşmakla suçladılar. İran ise bu iddiaları şiddetle reddetti.

İran, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı (NPT) imzalayan ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bir üyesi olarak barışçıl amaçlarla nükleer teknoloji edinme hakkına sahip olduğunu vurgulamaktadır.

Ayrıca, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) müfettişleri İran’ın nükleer tesislerini birkaç kez ziyaret ettiler, ancak ülkenin barışçıl nükleer enerji programının askeri amaçlardan saptığına dair hiçbir kanıt bulamadılar.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.