Avrupa

Avrasya ile ihracat yüzde 40 arttı

İran enerji bakanı Avrasya ekonomi anlaşmasının 18 aylık geçici anlaşma süresinde ihracatta yaklaşık yüzde 40 yaşandığını duyurdu.

Enerji bakanı Rıza Erdekanian st. Petersburg ziyareti hakkında yaptığı açıklamada, Avrasya ekonomik birliği genel sekreteri ile bir araya geldiğini, görüşmede birliğin ticaret bakanının da hazır bulunduğunu belirtti.
Edekanian İran ve Birlik arasında anlaşmanın daimileşmesi konusunda uzun görüşmelerin yapıldığını, gelecek günlerde İran’a bu bağlamda bir takvim verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.
Enerji bakanı ayrıca anlaşmanın ve serbest ticaret yasasının, 5 kurucu ülkeyle ilgili olarak kalıcı hale getirilmesi sürecinin hem İran’da hem de Sekreteryada takip edilmesine kadar verildiğini belirtti.
Enerji Bakanı, anlaşmanın geçici 18 aylık performansı ile ihracat performansında yaklaşık yüzde 40 sağladığına işaretle, Birlik üyelerinden ithalatta yaklaşık yüzde 13 azalma olduğunu, toplam olarak ticaret hacminde benzer döneme göre önemli artış olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.