Avrupaİran

Avrupa Birliği, İran ile IAEA arasındaki anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasındaki anlaşmayı memnuniyetle karşılayan AB Dış Siyaset Sorumlu yardımcısı, anlaşmayı İran’ın nükleer programı hakkında bilgi sahibi olmaya devam etme yolunda olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

Enrique Mora, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasındaki anlaşmadan bir saat sonra bir Twitter mesajında ​​şunları yazdı: “Bu, İran’ın nükleer programı hakkında sürekli bilgi sağlamak ve diplomasiye yer açmak için olumlu bir adım ve çabalardır.”

Mora, “AB, nükleer anlaşmayı herkes için tam olarak uygulamayı hedefliyor. Bu nedenle, Viyana müzakerelerini mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatmamız şart.” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Rafael Grossi de Tahran ziyareti sırasında İranlı yetkililerle yapılan görüşmeleri yapıcı olarak nitelendirdi ve iki tarafın farklılıklarını çözmek için doğru yönde ilerlediğini söyledi.

İmzalanan ortak açıklamaya göre, taraflar, işbirliği ve karşılıklı güven ruhunu ve bunun devam etmesinin önemini ve aradaki sorunların yapıcı ve münhasıran teknik bir ortamda ele alınması gereğini yeniden teyit ettiler.

Açıklamada, “İki ülke arasındaki mevcut etkileşimler ve işbirliği çerçevesinde taraflar, karşılıklı görüşmeler ilgili seviyelerde sürdürme kararı aldı” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.