Avrupa

Avrupa Birliği: Viyana müzakereleri nihai bir anlaşmaya varma yolunda ilerliyor

Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı, Pazartesi gecesi Viyana’daki Ortak Komisyon toplantısından sonra, Viyana görüşmelerinin nihai bir anlaşmaya varma yolunda olduğunu söyledi.

İRNA’ya göre, Enrique Mora gazetecilere verdiği demeçte, sekizinci tur müzakerelerde olumlu başarı işaretleri olduğunu ve tüm tarafların istenen sonuca ulaşmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya’nın Viyana merkezli uluslararası kuruluşların daimi temsilcisi Mihail Ulyanov, Ortak Komisyon toplantısının sonunda “Katılımcılar profesyonel ve sonuç odaklı görüşmeler yaptı” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı Ali Bageri, dün akşam Ortak Komisyonu’nun Viyana’daki toplantısında, önceki tur müzakerelerde kaydedilen ilerlemeye atıfta bulunarak, ”İran heyeti teamülde ciddi ve görüşmeleri ilerletmeye tamamen hazır.” dedi.

Dün akşam (Viyana saati) İran’a yönelik baskıcı ve yasa dışı yaptırımların kaldırılmasına odaklanan Viyana müzakerelerinin sekizinci turu, İran İslam Cumhuriyeti Kıdemli Müzakerecisi Ali Bageri ve Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora’nın başkanlık ettiği Ortak Komisyon toplantısıyla gerçekleşti.

Toplantıda, İran, 4+1 Grubu ve Avrupa Birliği’nden heyetler, müzakere sürecini değerlendirdiler.

Bu toplantıda tüm delegasyonlar, önceki tur müzakerelerde kaydedilen ilerlemeye atıfta bulundular ve yoğun istişarelere devam etmeye hazır olduklarını duyurdular. Toplantıda ayrıca İran’ın önerilerinin çoğunun yeni metne dahil edildiği belirtildi.

Görüşmenin sonunda, Salı gününden itibaren farklı düzey ve formatlarda müzakerelere ve metin üzerinde çalışmaya devam edilmesine karar verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.