Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Avrupa Filistinlileri, esir Ebu Hevvaş’a destek için kampanya başlatıyor

Avrupa Filistinlileri Kongresi dün (2 Aralık Pazar), 140 günden beri açlık grevinde olan esir Hişam Ebu Hevvaş’ın mücadelesine destek amacıyla toplumsal, medyatik ve hukuki bir mücadele kampanyası başlatma kararı aldı.

Kongre’nin yaptığı basın açıklamasında kampanyanın bugün, Filistin’in içinden ve dışından önemli siyasilerin, hukukçuların ve insan hakları aktivistlerinin katılacağı bir basın toplantısıyla başlatılacağı duyuruldu. Basın toplantısına katılacaklar arasında Avrupa kıtasının siyaset ve hukuk alanında etkili bazı şahsiyetlerinin de yer alacağı belirtildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada kampanyanın esirlere sahip çıkılmasını, onların maruz kaldıkları haksızlıkların gün yüzüne çıkarılmasını ve haklarına kavuşmalarının sağlanmasını amaçlayacağı ifade edildi.

Kongre, Filistin meselesiyle ve genelde insan haklarıyla ilgilenen bütün sivil toplum kuruluşlarını bu kampanyaya destek vermeye, Avrupa yasaları çerçevesinde esirlerin haklarına destek için harekete geçmeye çağırdı.

Bu arada Ebu Hevvaş’ın ailesi Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, esir Ebu Hevvaş’ın sağlığının çok tehlikeli bir noktada olduğuna dikkat çekerek, çok ciddi bir endişe içinde olduklarını dile getirdi.

Esir Ebu Hevvaş’ın hak ve özgürlük mücadelesine destek amacıyla dün (2 Aralık Pazar) akşam saatlerinde, Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesindeki Ummulfahm şehrinde düzenlenen gösteriye işgal güçlerinin müdahalede bulunduğu bildirildi. Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçlerinin tüm zorlamalarına rağmen göstericiler yine yürüyüş yapmakta ısrarlı davrandı. İşgal güçlerinin bu gösteriye yaptıkları müdahale esnasında 4 Filistinli genci gözaltına aldıkları haber verildi.

Evli ve beş çocuk babası olan Ebu Hevvaş Ekim 2020’de gözaltına alınmış ve hakkında 6 ay idari tutukluluk hükmü verilmiş sonra da tutukluluğunun süresi uzatılmıştı. Daha önce de işgal zindanlarında 8 yıl esaret hayatı yaşadı.

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı “idari tutuklama” uygulamasına göre bir işgal yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece beş yılda bir ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.