Avrupaİran

Avrupa Troykası İran’a silah yaptırımlarının korunmasını istediler

İngiltere, Fransa ve Almanya, dün yayınladıkları ortak bildiride, BM Güvenlik Konseyi’nde İran’a yönelik silah yaptırımının temdit edilmesini istediler.

Fars haber ajansına göre, Avrupa Troykası’nın bildirisinde, en kısa zamanda İran’a silah yaptırımının 2023 yılına kadar uzatılmasına dair isteklerinin açıklanacağına yer verilirken, bu konuda Güvenlik Konseyi üyeleri, Rusya, Çin ve diğer ülkelerle görüşmelerin yapılmakta olduğunun altı çizildi.

Sözkonusu üç Avrupa ülkesi yayınladıkları ortak bildiride, bu uluslararası anlaşmanın korunması için hiç bir çabadan kaçınılmayacağı iddia edildi.

İngiltere, Fransa ve Almanya, göstermelik bir şekilde Güvenlik Konseyi’nde İran aleyhinde Amerika’nın yaptırımlarına karşı olduklarını ilan ettiler.

Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasından sonra nükleer anlaşmanın korunmasına vurgu yapan Avrupa ülkeleri, uygulamada ise tam tersine bir şekilde Amerika’nın siyasetleri doğrultusunda hareket etmekte ve nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmemiştir.

Bu arada nükleer anlaşma çerçevesinde İran’a yönelik silah yaptırımının sona ereceği tarihe yaklaşıldıkça, Amerika, Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı bildiriye atıfta bulunarak silah yaptırımının uzatılması için müttefikleri ile adeta ortak hareket etmekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.