Kuzey Amerikaİran

Avrupa Troykası: Nükleer Anlaşmayı canlandırmaya çalışıyoruz

Nükleer Anlaşma’nın 3 Avrupa üyesi ülkesinin üst düzey diplomatları, Yönetim Kurulu toplantısında, nükleer anlaşmayı canlandırmak için nükleer anlaşmanın diğer üyeleriyle birlikte çok çalıştıklarını belirten bir bildiri yayınladılar.

bildiri İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı. Bildiride, Amerika Birleşik Devletleri’nin taahhütlerine bağlı kalmaması ve azami baskısından söz edilmedi, ancak İran’dan, herkesin yararına faydaları yeniden sağlamak için bu anlaşmanın tam olarak uygulanmasına geri dönmek için diplomatik fırsatı kullanması istendi.

Bu arada Rusya’nın dışişleri bakan yardımcısı ve Rusya’nın nükleer baş müzakerecisi Sergei Ryabkov dün yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmayı canlandırmada aşılmaz bir zorluk olmadığını vurguladı.

Ryabkov, müzakerelerin nihai belgesi üzerindeki çalışmaların önümüzdeki günlerde Viyana’da yeniden başlayacağını belirterek, Rusya’nın nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma sürecini hızlandırmak için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Bu arada İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdindeki daimi temsilcisi Kazım Garipabadi, ABD’nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) ihyası ile ilgili irade göstermediğini söyledi.

ABD’nin KOEP’ten çıkarak anlaşma çerçevesindeki taahhütlerini ayaklar altına aldığını ifade eden Garipabadi, ABD’nin BM Güvenlik Konseyi 2231 nolu kararını zorbalıkla zayıflatmasından ve hezimete uğramış Azami Baskı politikasının uygulanmasından 3 sene geçtiğini belirtti.

Garipabadi,nükleer anlaşmayı çiğneyen tarafların atacakları taahhütler çerçevesinde İran’ın adımlar atacağını ve taahhütlerine geri döneceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.