HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Avrupa troykası UAEA raporunun endişe verici olduğunu iddia ettiler

Bercam nükleer anlaşma üyesi Avrupa troykası dışişleri bakanlıkları, ortak bildiride anlaşma hakkındaki ahitsizliklerine işaret etmeden Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı-UAEA ‘nın İran’ın zenginleştirme çalışmaları hakkındaki son raporunun endişe verici olduğunu iddia ettiler.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlıkları sözkonusu ortak bildiride Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın İran’ın zenginleştirme çalışmaları hakkındaki son raporuna değinerek, İran’ın yüzde 20 oranında zenginleştirme çalışmalarının endişe verici olduğunu iddia ettiler.
Bu arada İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade de Salı günü söz konusu rapor hakkında yaptığı açıklamada, İran’ın tüm programları ve eylemlerinin NPT’ye ve İran’ın sorumluluklarına tamamen uygun ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı denetimi ve önceden bilgilendirme çerçevesinde yapıldığını belirtti.
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Salı günü kedi raporunda İran’ın zenginleştirme çalışmalarına hız kazandırdığını iddia etti.
Avrupa troykası Amerika’nın 8 mayıs 2018 tarihinde nükleer anlaşmadan illegal çıkışı ardından İran’ın ekonomik çıkarlarını garanti edeceklerini taahhüt ettiler fakat pratikte bu bağlamda hiçbir başarı kazanamadılar.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.