Avrupa

Avrupa’dan İran’a yükümlülüklerine dönmesi için tek taraflı talep!

Birleşmiş Milletler’deki bir AB yetkilisi, BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı Kararının ABD tarafından ihlal edilmesinden ve Avrupa’nın yükümlülüklerini yerine getirmemesine değinmeksizin, yalnızca İran’dan yükümlülüklerine geri dönmesini istedi!

Mehr Haber Ajansı’na göre, Avrupa Birliği Birleşmiş Milletler Delegasyonu Siyasi Bölüm Başkanı Natalie Tolstoi, ABD’nin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinden ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı Kararını ihlal ettiğinden bahsetmeden ve de Avrupa’nın taahhütlerini yerine getirmemesini gözardı ederek, Brüksel’in İran’ın anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uymasını istediğini belirtti.

Avrupa troykası, yani Almanya, İngiltere ve Fransa, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasadışı olarak çekilmesinin ardından (8 Mayıs 2018) İran’ın ekonomik çıkarlarını garanti altına alarak bu anlaşmayı sürdürme sözü verdi. ABD’nin eylemlerine sözlü ve siyasi direnişlerine rağmen, bu ülkeler geri çekilmenin etkilerini telafi etme vaatlerini yerine getirmediler.

Bu gibi durumlarda, İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin yıldönümü olan 8 Mayıs 2019’da, İran’ın nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini kademeli olarak azaltacağını duyurmuştu.

Nükleer Anlaşma’nın 26 ve 36. Maddeleri uyarınca, karşı tarafın yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda İran, yükümlülüklerini tamamen veya kısmen askıya alma hakkına sahiptir.

İran, yaptırımların kaldırılması ve İran’ın nükleer anlaşmadan faydalanması halinde taahhütlerine dönmeye hazır olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.