İran

Avrupa’nın önerdiği metne İran’ın cevabı; Beyaz Saray’da siyasi kararlar bekleyen anlaşma

İran, Avrupa Birliği tarafından sunulan Viyana Anlaşması’nın son taslağına cevap olarak görüşlerini dile getirdi. İran ekibinin tutumundan da anlaşılacağı gibi, İran ve ABD arasında üç konuda ihtilaf bulunuyor ve ABD iki konuda esneklik gösterebileceğinin işaretini verdi ve bunun nükleer anlaşmada yer almasını istedi. Üçüncü konu ise anlaşmanın yürürlüğünün garantisidir. Bu durum ise tamamen İran’ın ABD’nin vereceği garantiyi kabul edip etmeyeceğine bağlıdır.

Bu konular dün akşam (Pazartesi) İran Milli Güvenlik Kurulu’nun özel toplantısında ayrıntılı olarak tartışıldı ve son olarak bu sabah, yapılan görüşmelerin koordinatörü olarak Avrupa Birliği’ne İran’ın tutumları yazılı olarak bildirildi.

İran müzakere heyetinin danışmanı Muhammed Merendi, Twitter’da İran’ın endişelerini dile getirdiğini, ancak kalan sorunları çözmenin çok zor olmadığını belirtti.

İran’ın endişelerinin Batılı tarafların nükleer anlaşmaya olan kötü niyetiyle ilgili olduğunu belirten Merendi, “Anlaşma sağlanacağını söyleyemem ama anlaşmaya eskisinden daha yakınız” dedi.

Sorumlu bir ülke olarak İran İslam Cumhuriyeti, nükleer anlaşmayı ihlal eden tarafın ABD olduğunu göz önünde bulundurarak, yaptırımları kaldırarak anlaşmaya geri dönmesi gerekenin Washington olduğunu ve bu anlaşmanın Amerika tarafından uygulanıp uygulanmadığının doğrulanması gerektiğini defalarca bildirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.