Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Avukat Kerace: Adil Bir Yargılama Yapılacağının Garantisi Yok

Siyasi tutuklu Alâ Beşir’in avukatı Mühenned Kerace, Filistin Yönetimi mahkemesinin gözaltı süresini 15 gün uzatması üzerine müvekkilinin açlık grevine başladığını ve sağlık durumunun kötü olduğunu belirtti.

Avukat Kerace, Filistin TV’ye yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi mahkemesinin Alâ Beşir’in gözaltı süresini 15 gün uzattığını ve Filistinli kadın tutuklunun bunun üzerine açlık grevine başladığını söyledi.

Duruşmaya Alâ Beşir ile annesinin de katıldığını ifade eden Kerace, siyasi tutuklu genç kadının serbest bırakılması beklenirken mahkemenin gözaltı süresini uzattığına dikkat çekti.

Müvekkilinin psikolojisinin bozulduğunu bildiren Kerace, “Hâlâ ikinci kez gözaltına alınmasının ve gözaltı süresinin uzatılmasının şokunu yaşıyor” dedi.

Savcılığın Beşir’in sorgusunun devam ettiğini ileri sürdüğünü kaydeden Kerace, “Alâ Beşir davasında adil bir yargılama yapılacağının garantisi yok” şeklinde konuştu.

Adil yargılamanın ilkelerinden birinin kişinin suçu ispat edilene kadar suçsuz olduğu ve serbest bırakılması gerektiği ilkesi olduğunu kaydeden Kerace, Alâ Beşir’in dosyasını gördüğünü ve dosyada sorgusunun devam ettiğine dair bir bilgi olmadığını belirtti.

Alâ Beşir’in serbest bırakılmasının ve tutuksuz yargılanmasının Filistin güvenliğine zarar vermeyeceğine dikkat çeken Kerace, “Adalet İçin Avukatlar” ekibinin Beşir’in serbest bırakılması çağrısında bulunacağını açıkladı.

Koruyucu Güvenlik birimi Kalkiliya’da Kur’an-ı Kerim öğretmeni Alâ Beşir’i bir ay gözaltında tuttuktan sonra 13 Haziran’da serbest bırakmış ve iki gün sonra yeniden gözaltına almıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.