Uzakdoğuİşgalci İsrail Rejimi

Avustralya, Kudüs’ü tanımayı geri çekerek İsrail’i kızdırdı

İşgal rejimi İsrail, Salı günü Avustralya’nın Batı Kudüs’ü artık İsrail’in başkenti olarak tanımayacağını açıklamasına öfkeyle tepki gösterdi ve önceki muhafazakar hükümet tarafından dört yıl önce yapılan tartışmalı bir diplomatik hamleyi tersine çevirdi.

İşgal rejimi İsrail Dışişleri Bakanlığı Salı günü Avustralya büyükelçisini, konuyla ilgili iki gün boyunca Canberra’dan gelen çelişkili mesajların ardından açıklanan politika değişikliğini açıklamak için çağırdı.

İşgal rejimi dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, Avustralya büyükelçisini itiraz için çağrıldığına işaretle, İsrail’in dar görüşlü siyasi mülahazalardan kaynaklanan Avustralya hükümetinin bu kararından derin üzüntüsünü dile getirdiğini kaydetti.

Daha önce Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, İsrailliler ve Filistinliler tartışmalı başkent üzerinde kalıcı bir anlaşmaya varana kadar Avustralya’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayacağını doğruladı.

Wong yaptığı açıklamada, “Bugün Hükümet, Avustralya’nın Kudüs’ün İsrail ile Filistin halkı arasındaki herhangi bir barış müzakeresinin bir parçası olarak çözülmesi gereken nihai bir statü sorunu olduğu yönündeki önceki ve uzun süredir devam eden tutumunu yeniden teyit etti” dedi. “Avustralya’nın büyükelçiliği her zaman Tel Aviv’de olmuştur ve olmaya devam etmektedir.”

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.