Avrupa

Avusturya’dan ABD yaptırımları konusunda uyarı

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen Amerika devletinin İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı tek yanlı yaptırımları Avrupalı firmalara zarar verdiğini belirtti.

Rusya’nın Sochi kentinde Rusya lideri Vladimir Putin’le görüştükten sonra ortak basın toplantısında konuşan Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen Amerika devletinin yeterli delil ve gerekçe sunmadan Bercam nükleer anlaşmasını eleştirerek, bu hareket uluslararası anlaşmalara yönelik güven duygusunu gölgelediğini belirtti.

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, AB de İran ile ticaret konusunda şimdilik etkili bir mekanizma uygulayamadığını ifade etti.

UAEK’nun İran İslam Cumhuriyeti’nin Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerine bağlı olduğunu 14 raporda onayladığını kaydeden Bellen, Amerika’nın İran’a yaptırımları yeniden dayatma kararı Avrupa, Avusturya ve Avusturyalı firmaları da etkilediğini vurguladı.

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen açıklamasının devamında bir kez daha ülkesi ve AB Bercam nükleer anlaşmasının korunması ve devam etmesinden yana olduklarını kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika devletinin Bercam’dan çekilmesinin birinci yıldönümü olan 8 Mayıs Çarşamba günü İran İslam Cumhuriyeti bu anlaşmada üstlendiği iki yükümlülüğünü uygulamayı askıya aldığını ilan ederek, Avrupalı taraflara yükümlülüklerini başta petrol vee bankacılık alanları olmak üzere çeşitli alanlarda yerine getirmeleri için 60 gün süre tanıdı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 15 Aralık 2019 (41) içerik yüklenmiştir.