İran

Ayetullah Arafi: İslam ülkeleri Batı’ya karşı aktif olmalı

İslami İran dini ilimler merkezleri Başkanı Ayetullah Alirıza Arafi, İslam ülkeleri İslam’ı onurlandırma yolunda adım atmaları ve Batı dünyasına karşı pasif olmamaları gerektiğini vurguladı.

Kum kentinde Türkiye’nin Caferi ulema birliği CABİR üyeleri ile görüşen dini ilimler merkezleri Başkanı Ayetullah Alirıza Arafi, İslam ümmetinin en büyük derdi dağınıklık ve birbirinden uzak kalmak olduğunu, İslam dünyasının onca muazzam kapasitelerine rağmen Müslümanlar hak ettikleri siyasi, kültürel, bilimsel ve teknolojik konumdan uzak tutulduğunu belirtti.

Dünya Müslümanları arasında gönül birlikteliği ve dayanışmanın önemine vurgu yapan Ayetullah Arafi, ulema olarak ilmi, ahlaki ve manevi açılardan büyük insanları yetiştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Seyyid Seccad Karakuş da, Türkiye alimlerini temsilen İstanbul’un Zeynebiyye camii hakkında bir rapor sundu. Karakuş, burada din adamleri cami ekseninde dini ve kültürel faaliyetlerde bulunduklarını, caminin yöneticileri Türkiye genelinde ulema ve düşünürlerle düzenli temasta olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.