Irakİran

Ayetullah Araki Nuceba hareketini takdir etti

Uluslararası İslami Mezhepler Takrib Asamblesi UİMTA Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Araki, Irak’ın Nuceba İslami direniş hareketinin yumuşak savaş çağında sergilediği İslami ve inkılapçı asil tutumunu takdir ettiklerini açıkladı.

Uluslararası İslami Mezhepler Takrib Asamblesi’nin Necef şubesinin açılış töreninin kulisinde Irak’ın Nuceba İslami direniş hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Seyyid Alaeddin Cezayiri ile görüşen Uluslararası İslami Mezhepler Takrib Asamblesi Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Araki, Irak Nuceba hareketi askeri alanda yürüttüğü cihatla Irak halkına güvenlik armağan ettiğini ve şimdi de kültürel cihat alanında bu hareketten aynı sonuç beklendiğini belirtti.

Görüşmede Irak’ın Nuceba İslami direniş hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Cezayiri de Irak’ta Uluslararası İslami Mezhepler Takrib Asamblesi’nin varlığı ve faaliyet yürütmesi çeşitli mezheplerin arasında barış ve hoşgörüyü ortaya koyduğunu, dinler ve mezheplerin yakınlaşması, İslami direnişin ideolojik temellerinden biri sayıldığını vurguladı.

Görüşmede bulunan Necef dini ilimler merkezinin bazı hocaları da hazır bulundu. Görüşmede Kum ve Necef dini ilimler merkezlerinin daha yakın işbirliğine vurgu yapılarak bu durum İran ve Irak milletleri arasındaki vahdeti daha da güçlendireceği belirtildi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 29 Mayıs 2020 (19) içerik yüklenmiştir.