İran

Ayetullah Ramazani: Dünya Ehl-i Beyt -s- kültürüne susamıştır

Dünya Ehl-i Beyt -s- Asamblesi Genel Sekreteri Ayetullah Rıza Ramazani, hepimiz Ehl-i Beyt’e -s- hizmet etmemiz gerektiğini, bu büyük insanların kültürünü yaygınlaştırmak hepimiz için onur kaynağı olduğunu belirterek, şimdi bu kültürü yaygınlaştırmak için en iyi zaman olduğunu, zira dünya Ehl-i Beyt -s- kültürüne susadığını vurguladı.

Kum kentinde Suriye’nin Hz. Rukiye -s- eğitim merkezi Başkanı ve Dünya Ehl-i Beyt -s- Asamblesi yüksek şurası üyesi Hüccetülislam Nebil Halbavi ile görüşen Ayetullah Ramazani şöyle devam etti:

Surbon üniversitesinin Hristiyan ruhanilerinden biri “İslam ve Hristiyanlık diyaloğu” oturumunda yaptığı konuşmada şöyle demişti: Bugün Şia mezhebi aktif içtihadı ile bizim tüm sorularımıza cevap verebiliyor. Hristiyan ruhaniler bazı soruların cevabını doğru olarak veremediklerini söylüyor. Hristiyanlar kolonlama, suni döllenme vesaire durumlar için kesin cevapları bulunmuyor, nitekim inanç meselelerinde de taklit ediyorlar.

Ayetullah Ramazani şöyle ekledi:

Şii dini ilimler merkezlerinde var olan maneviyat, Hristiyanlıkta ve kiliselerde bulunmuyor. Papa ile görüşmek isteyenler birçok protokole uymak zorunda kalıyor ve Papa tarafından etkilenmeyi umuyor; ancak Papa Ayetullah Sistani’yi ziyaret ettiğinde, bu büyük alimden nasıl etkilendiğini gördük ve tevazu içinde Ayetullah Sistani ile görüştü.

Görüşmenin başında Hüccetülislam Nebil Halbavi ise şöyle dedi:

Suriyeli Şia gençler İran İslam inkılabı zafere kavuşmadan önce de inkılap haberlerini yakından takip ediyor ve İmam Humeyni’nin -ks- kitaplarını okuyordu. İnkılap zafere ulaşınca aynı gençler rahmetli İmam’ı taklit etmeye başladılar. O günden beri Suriyeli Şia Müslümanların arasında İmam çizgisi oluştu; bu çizgi günümüzde de devam ediyor ve Muhsiniye ve Hz. Rukiye -s- külliyesi gibi dini merkezler bu çizgi tarafından yönetiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.