Azerbaycanİran

Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan ile görüştü

Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev dün akşam Tahran’da İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Kafkas bölgesindeki son gelişmeleri ve ikili işbirliğini görüşmek üzere bir araya geldi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artan trendinden ve iki ülke arasındaki derin bağlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve iki tarafın ticaret, ulaşım, enerji ve turizm alanlarındaki ekonomik potansiyelini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti’nin potansiyellerine de değinen Emir Abdullahiyan, İran şirketlerinin Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yeni kurtarılmış bölgelerinin yeniden inşasına katılmaya hazır olduklarını da duyurdu ve İran ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki uçuşlara vurgu yaptı.

Görüşmede İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin ülkelerin toprak bütünlüğünü destekleme konusundaki kalıcı ve ilkeli tutumuna değindi ve bölgedeki uluslararası sınırların değişmezliğini vurguladı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ise İran İslam Cumhuriyeti Petrol, Yol ve Kentsel Kalkınma Bakanları ile yaptığı yapıcı görüşmelerden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, iki ülkenin petrol, gaz ve alanında tarihi anlaşmalara yakın olduğunu duyurdu.

Şahin Mustafayev, iki ülkenin Dışişleri Bakanlarının son gerilimlerin aşılmasındaki yapıcı rolünü de vurguladı ve Azerbaycan Cumhuriyeti ve İran Ekonomik İşbirliği Ortak Komisyonu toplantısının önümüzdeki yılın başlarında (2022) yapılacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.