Azerbaycanİran

Azerbaycan Cumhuriyeti halkı şehit Süleymani suikastını kınadı

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Hac Kasım Süleymani’nin şehadet yıldönümü arifesinde İran’ın Bakü büyükelçiliği önünde toplanan Azerbaycan halkı, Amerika terör devletinin bu cinayetini kınadı.

Muhabirimizin haberine göre, İran’ın Bakü büyükelçiliği önünde toplanan Azerbaycan halkı Fatımiyye günleri dolayısıyla taziyelerini ileterek velayet yolunun ilk kadın şehidinin izlediği yolun devam etmesine vurgu yaptılar.

Azeri aktivistler şöyle dediler:

Şehit ve Şehadet kavramları, adalet temelli kavramlardır. Şehit Süleymani bu uğurda büyük emek sarf etti ve Allah da ihlaslı kulunun mükafatını en iyi şekilde verdi.

İran’ın Bakü büyükelçiliği önünde toplanan halka hitaben konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti İslam partisi Başkan vekili Akif Haydarli, şehit Süleymani’ye karşı düzenlenen suikast olayını kınayarak bu büyük şehidin yolunun devam etmesini istedi. Haydarli şöyle ekledi:

General Süleymani’nin şehadeti din yoluna bereket kazandırdı. Kuşkusuz bu büyük şehidin mertliği üzerinde daha çok araştırma yapılacaktır. Biz de bu sayede ABD ve emperyalizme karşı zafer bayrağını kaldıracağız.

İran’ın Bakü büyükelçiliği önünde bazı kadın aktivistlerle birlikte eyleme katılan Azerbaycan Cumhuriyeti İslam partisi kadın kolları Başkanı Nevreste İbrahimova da bir konuşma yaparak, General Süleymani şehadeti, kendini dünyanın efendisi sanan ABD ve siyonizmin ortak düşüncesinin ürünü olduğunu, bunlar General Süleymani’yi şehit etmekle tüm dünyaya ne denli aciz ve korkak olduklarını gösterdiklerini vurguladı.

İran’ın Bakü büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi de yaptığı açıklamada dünyanın hür insanlarının uyanan gönüllerinden memnuniyet duyduklarını belirterek şöyle dedi:

Terör hangi şekilde olursa olsun kabul edilemez. İki dost ve komşu ülkenin birçok ortaklıkları vardır ve şimdi bu ortaklıklara zulme karşı direniş ve şehadet de eklenmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.