Azerbaycan

Azerbaycan Cumhuriyeti’nde camiler Muharrem ayında da kapalı kalacak

Azerbaycan Cumhuriyeti Kafkasya Müslümanları İdaresi temsilcisi Hac Şahin Hasanli, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde camilerin açılması Muharrem ayında da mümkün olmadığını açıkladı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kafkasya Müslümanları İdaresi temsilcisi ve Meşhedi Dadaş camii imamı Hac Şahin Hasanli konu ile ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Dindar insanların camilerde ibadet etmelerini anlayışla kaşılıyoruz; ben de bunu istiyorum. Ancak toplu ibadet programlarını yapmak mümkün değildir; zira korona virüsün toplu programlarda ve özellikle kapalı mekanlarda yayılma tehlikesi daha fazladır.

Kafkasya Müslümanları İdaresi’nin kararını okuyan Hac Şahin Hasanli şöyle devam etti:

Muharrem ayında insanların çoğu camilere geldiği için hiç bir cemiyet sağlık protokollerine uyulma sorumluluğunu üstlenemez. Bu şartlar gözetilerek camilerin açılmasının mümkün olmadığına karar verilmiştir. Korona virüs salgını ve yayılma tehlikesi bizi bu konuda sabırlı davranmaya zorluyor. İnsanların sağlığı din açısından çok önemli bir meseledir.

Hac Şahin Hasanli şöyle ekledi:

Bazı Müslüman ülkeler de durum aynıdır. Örneğin Kerbela’da da Aşura etkinlikleri düzenlenmeyecektir.

Bundan önce Azerbaycan Cumhuriyeti Cuma Cemiyeti lideri Hüccetülislam İlkar İbrahimoğlu İran ve Türkiye örnekleri ve İstanbul’da sağlık protokolllerine uyularak Ayasofya camiinin açılışına işaretle Muharrem ayında Azerbaycan Cumhuriyeti’nde camilerin açılmasını istemişti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 25 Eylül 2020 (21) içerik yüklenmiştir.