Azerbaycanİran

Azerbaycan Dışişleri Bakanı İran Yolcusu..

İran Dışişleri Bakanı’nın ziyaret davetini memnuniyetle karşılayan Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, yakın zamanda Tahran’ı ziyaret edeceğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üst düzey yetkilileriyle dün akşamı Bakü’de görüşmelerinin devamında Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile iki ülke arasındaki işbirliğini görüşmek üzere bir araya geldi.
Bu görüşmede Emir Abdullahiyan, Aşkabat’taki Ekonomik İşbirliği Teşkilatı-ECO Zirvesi oturum aralarında cumhurbaşkanları toplantısına atıfta bulunarak, iki ülke devler başkanlarının iradesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi doğrultusunda olduğunu ve bunu genişletmenin yollarının her zaman iki ülkenin dışişleri bakanlıklarının gündeminde olması gerektiğini vurguladı.
Transit ve enerji alanında işbirliğinin önemini hatırlatarak aynı zamanda özel sektörler arasındaki etkileşimi ve ilişkileri teşvik etmek ve genişletmek de dahil olmak üzere diğer ekonomik alanlarda da bu işbirliğinin devam etmesini vurgulayan Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurtarılmış bölgelerinin yeniden inşası için gerekli alanlarda teknik ve mühendislik hizmetleri ihraç etmeye ve İran’ın imkanlarını kullanmaya hazır olduğunu duyurdu ve bu alanda harekete geçmenin önemini hatırlattı.
İki bakan, Ortak Medya İşbirliği Komitesi’nin çalışmalarını sürdürmenin önemini de vurguladı.
Görüşmede Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Aşkabat’taki ECO Zirvesi’nin oturum aralarında iki ülke cumhurbaşkanlarının görüşmesini çok önemli olarak nitelendirdi ve iki Cumhurbaşkanı arasındaki görüşmeleri ve anlaşmaları iki ülke arasında yeni ilişkiler için bir yol haritası olarak nitelendirdi.
Ceyhun Bayramov, İran İslam Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki transit ve enerji alanlarındaki işbirliğini önemli ve stratejik nitelendirdi ve ECO dahil uluslararası kurum ve kuruluşlar alanındaki işbirliğini faydalı ve ileriye dönük olarak değerlendirdi.
Bu görüşmede Emir Abdullahiyan, mevkidaşını İran’a davet etti. Daveti memnuniyetle karşılayan Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı yakın zamanda Tahran’ı ziyaret edeceğini açıkladı. Bakanlar düzeyindeki görüşmelerin ardından, iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesi ve derinleştirilmesine ilişkin konuların gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi için dışişleri bakanlarının siyasi temsilcilerinin de bir toplantı yapması kararlaştırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.