İranOrtadoğu

BAE’nin İran ile ilişkileri iyileştirme adımları

Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Güvenlik Danışmanı dün, İran İslam cumhuriyetine günü birlik ziyareti kapsamında başkent Tarhan’da Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ve Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya gelerek, ikili ilişkileri görüştü.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı’nı kabul ettiği görüşmede, bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmanın İran’ın yeni hükümetinde dış politikanın önceliği arasında yer aldığına işaretle, Tahran’ın BAE ile ilişkilerin geliştirilmesini sıcak karşıladığını vurguladı.
BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnun Bin Zayed Al Nahyan da görüşmede, bu bölgenin evlatları olarak aynı kaderi paylaştıkları için iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinin kendi gündemlerinde yer aldığını vurguladı.
BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı dün Tahran’da İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile görüşmede, İran’ın bölgede büyük ve güçlü bir ülke olarak özgün jeopolitik konuma sahip olduğunu ve doğu ile batı arasında ana bağlantı köprüsü olduğunu belirtti.
İran ile BAE ve Suudi Arabistan ilişkilerinde yaklaşık 5 yıl önce (hicri şemsi 1395) patlak veren bazı gerginliklerin ardından yıllar sonra Abu Dabi’den üst düzey bir yetkili ilk kez Tahran’a gelmiş oldu.
Son aylarda BAE, kendi dış politikasını dengeli hale getirmek ve İran ve Suriye gibi müttefiklerine yakınlaşmak için yoğun çaba başlatmıştır. Bu bağlamda BAE Dışişleri Bakanı geçtiğimiz hafta da, Şam’a giderek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmüştü.
İran ile BAE arasında son aylarda diplomatik temaslar bölgesel ve siyasi alanlardaki bazı anlaşmazlıklara rağmen artmıştır. Bu durum iki komşu ülkenin ilişkileri iyileştirmek için kararlı olduklarını gösteriyor. Her iki taraf, ilişkilerin gerilimin artmasını önleyecek şekilde gelişmesini ve yönetilmesi istiyorlar. Buna ilaveten her iki ülke, ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmeye gayret göstermekteler.
İran ve BAE’nin eskiye dayanan ilişki tarihinde ekonomik münasebetler her daim iki ülkenin ilişkilerinde bağlayıcı unsur olmuştur. Bu nedenle İran’a yönelik yaptırımların en ağır şekilde uygulandığı ve iki ülkenin siyasi ilişkileri azaldığı dönemde bile, BAE her daim İran’ın ilk 5 ticari ortağı arasında yer almıştır.
İki ülke, transit, enerji, ulaştırma, sağlık ve yatırım alanlarında ekonomik ilişki ve işbirliğini geliştirmek için büyük kapasite ve potansiyele sahiptir. Bu nedenle 2022 yılında iki ülkenin ticaret hacminin 20 milyar dolara ve ardındaki 5 senede 30 milyar dolara çıkabileceği düşünülüyor.
İran ile BAE işbirliğini gerekli kılan diğer etkili sebep de, İslam toplumlarında güvenlik alanındaki krizlerin giderilmesi için verilen çabadır ki bölge dışı ülkelerin müdahalesi sonucu yaşanıyor.
Bu hususta İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı ile yaptığı görüşmede, bölge ülkelerinin işbirliği sayesinde sürdürülebilir güvenlik ve istikrarın sağlanacağını kaydetti.
Kuşkusuz, İran ve BAE iki komşu ülke olarak, siyaset, güvenlik ve ekonomi alanlarında ikili ve bölgesel münasebetleri geliştirip, güçlendirmeleri gerekiyor. Gelinen aşamada BAE’nin de aynı kanaate ve önceki yaklaşımlarının bazılarında değişiklik yapması gerektiği sonucuna vararak, bölgesel yakınlaşmaya çaba gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.