Haberlerİşgalci İsrail Rejimi

BAE’nin Siyonist Rejim İsrail ile İlişkileri Normalleştirme Çabaları

Birleşik Arap Emirliğinin Washington’daki elçisi Yusuf el Utaybe İbranice yayım yapan Yediot Aharonot gazetesinde yazdığı köşe yazısında Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini destekleyip Ebu Dabi’nin Siyonist Rejim İsrail bölge ve dünyaya bağlayan bir kapı olabileceğinden söz etti.

Birleşik Arap Emirlikleri Siyonist Rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirme alanında ön ayak olan gerici Arap ülkelerden biridir. Bu hususta ise birçok farklı emare ve gösterge mevcuttur. Ancak bu emarelerden en açık ve neti de Birleşik Arap Emirlikleri Amerika büyükelçisi Yusuf el Utaybe’nin Amerika başkanı Donald Trump tarafından tanıtılan ırkçı yüzyılın anlaşması projesinin tanıtılma törenine katılmasıdır. Şimdi de İsrail gazetelerinden Yediot Aharonot gazetesinde yazısını yayımlatan Yusuf El Utaybe Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini desteklemiştir. El Utaybe’nin bu davranışları ise Birleşik Arap Emirliklerinin Siyonist Rejim İsrail karşısındaki siyasetlerinin Amerika endeksli ve Washington eksenli olduğunu gösteriyor.

Bu hususta göze çarpan bir başka önemli mesele ise Birleşik Arap Emirliklerinin Siyonist Rejim İsrail’i son aylarda destekleyici tavırları ve tutumlarının Yusuf El Utaybe’nin İsrail gazetelerine köşe yazısı yazmak ve ırkçı Yüzyılın Anlaşmasının tanıtılması törenine katılması ile sınırlı kalmamasıdır. Bu çerçevede son zamanda iki Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait uçağın Filistin’e tıbbi yardımlar ulaştırma bahanesi ile İsrail başkenti Telaviv’e inmiştir. Ancak ilk uçak hiç bir markası veya yazısı olmadan bilinmeyen bir uçak olarak Telaviv havalimanına indi. Geçen Çarşamba günü gerçekleştirilen ikinci uçuş ise El Ettihad hava yolu markası ile bu havalimanına indi. Birleşik Arap Emirlikleri Telaviv havalimanı aracılığı ile Filistinlilere tıbbi yardımlar paketlerini gönderdiğini iddia etse de Filistinliler bizzat bu yardımları kabul etmekten sakınmış ve Ebu Dabi’nin bu girişiminin sırf Siyonist Rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirme doğrultusunda olduğunu bildirdi.

Siyonist Rejim İsrail Batı Şeria’nın bazı bölümlerini işgal topraklarına ilhak etme projelerini 1 Temmuz tarihinden itibaren hayata geçirmek istediği sırada Birleşik Arap Emirliğinin bu davranışları sergilenmektedir. Görünen o ki Filistinliler Siyonist Rejim İsrail ile mücadele ve bu rejime karşı koymak için çaba gösterdiği sırada Yüzyılın Anlaşmasının kimi farklı boyutları da Birleşik Arap Emirlikleri gibi kimi gerici Arap ülkeleri tarafından uygulanmaktadır. Bu yüzden Birleşik Arap Emirliklerinin bu tavrı Filistin topraklarının Siyonist Rejim tarafından işgal edilmesine destek sayılması gibi Filistin meselesine de açık ve net ihanet sayılır. Bu doğrultuda Filistin İslami Direniş Hareketi-HAMAS sözcüsü Abdüllatif Kanu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington büyükelçisi Yusuf El Utaybe’nin Siyonist gazetedeki yazısına tepki olarak Siyonist Rejim ile ilişkilerin normalleşmesinin Filistin milletinin ve fedakarlıklarının sırtına saplanan zehirli bir hançer olduğuna vurgu yaparak işgalciler ile ilişkilerin normalleşmesinin Yüzyılın Anlaşması ve Filistin meselesinin yok olması projesinde var olan en tehlikeli hususlardan biri olduğunu belirtti.

Bu siyasi davranışlara rağmen Birleşik Arap Emirlikleri Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için güvenlik ve ekonomik alanlara da önem vermektedir. Siyonist Rejim İsrail’in Kanal 2’sinin sitesi Mayıs 2016’da şöyle bir yazı paylaşmıştı:” Birleşik Arap Emirlikleri’nin yatırımcılarının önemli bir kısmı İsrail’deki inşaat sektöründe hatta Kudüs’ün Yahudileştirilmesinde rolleri vardır. “

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.