Suriye

BAE’nin Suriye ile ilişkilerini iyileştirmesinin amaçları

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayd Al-i Nahyan, geçtiğimiz gün Şam’a gerçekleştirdiği ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile biraraya geldi.

Bin Zayid’in Şam ziyareti, sürpriz bir ziyaret değildi, çünkü iki sene önce BAE, Şam Büyükelçiliğini yeniden açmış ve iki ülke yetkilileri arasında görüşmeler gerçekleşmişti. BAE Enerji Bakanı Süheyl Mezrui ile Suriye Petrol Bakanı Bessam Tama görüşmesi, daha önce iki ülke yetkilileri arasında gerçekleşen en önemli görüşmelerden biriydi. Son olarak BAE Dışişleri Bakanı, Şam’da Suriye Devlet Başkanı ile bir araya geldi.
BAE Dışişleri Bakanı’nın Şam ziyareti, büyük önem arz ediyor çünkü BAE, geçen 10 senede Suriye yönetiminin karşısında açık şekilde duran ve bu ülkede siyasi rejimin değişmesi için büyük para harcayan ülkelerden biriydi.
Ancak gelinen noktada BAE Dışişleri Bakanı’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesi, bu ülkenin Şam yönetimine karşı politikasında ciddi değişiklik olduğunu gösteriyor. Abdullah Bin Zayid Al-i Nahyan, Suriye Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmede, bu ülkenin Esad’ın liderliği ve halkın işbirliğiyle savaştan kaynaklanan sorunların üstesinden gelme gücüne sahip olduğunu belirtti. Başka bir deyişle, BAE’nin resmi yetkilileri 10 sene sonra, Suriye gelişmelerinde Beşar Esad’ın üstün ve önemli rolünü kabullenmiş oldular. Bu da Suriye karşıtı Arap-Batı-Türk cephesinin yenilgisini gösteriyor.
Başka bir konu ise, BAE Dışişleri Bakanı’nın Esad ile görüşmesinde, Suriye’de yaşananların tüm Arap ülkelerini etkilediğine dair bir gerçeği kabul etmesine ilişkindir.

Bu konu tam olarak doğru bir tespittir çünkü Arap ülkeleri, Suriye gelişmelerinin etkisinden uzak duramadılar. Suriye gelişmelerinin Arap ülkeleri üzerindeki etkileri, ekonomide, Arap dünyası arasında çatlak ve anlaşmazlığın yaşanmasında ve Batı Asya düzeninde Arap ülkelerinin konumunun zayıflamasında görüldü.
Diğer bir mesele de, Bin Zayid’in Şam’da Beşar Esad ile görüşmesi, Suriye’nin Arap dünyasındaki rolünün yeniden canlanması için zemin sağlayabilmesidir. Suudi Arabistan öncülüğünde Arap ülkeleri geçen 10 senede, Suriye’nin Arap Birliği’nde yer almasını engellediler. Ancak Bin Zayid’in ziyareti ve bazı diğer Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkilerinin yeniden normalleşmesi, Şam’ın Arap Birliği’ne dönmesini ve hatta Mart 2022’de düzenlenen birlik zirvesine katılmasını sağlayabilir.
Bu bağlamda Beyrut’ta yayınlanan el Ahbar gazetesi kendi kaynaklarından naklen, Abdullah Bin Zayid’in Suriye Devlet Başkanı ile ziyaretinde, Esad’ı resmen ülkesine davet ettiğini belirterek, Esad’ın bu ziyareti yapması halinde, 10 sene sonra ilk olarak gideceği Arap ülkesinin, BAE olacağını aktardı.
Diğer bir konu ise, Bin Zayid’in Şam ziyareti ve Esad ile görüşmesi, bir nevi, Suudi Arabistan’ın politikalarının hizmete uğraması anlamına geliyor.
Suudi Arabistan, geçen 10 senede, güç dengesinin direniş ekseninin lehine değişmesini önlemek amacıyla, Suriye rejimini düşürmek için öncülük etti. Ancak gelinen aşamada, Arap müttefiklerinin Şam ile ilişkilerini yeniden iyileştirmesine tanıklık ediyor. BAE, Suudi Arabistan ile koordinasyon içinde hareket etmemesi ve Suriye ile ilişkilerini iyileştirmeye kalkışması halinde, Suudi Arabistan’ın Suriye krizindeki yenilgisi daha da derinleşecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.