HaberlerArabistanDünyaOrtadoğuYemen

BAE’nin Yemen Adalarını İşgalinden Amaçları

Yemen yüksek siyasi konseyi üyesi Ahmed el Rahvi Salı günü bir kez daha BAE’ni Meyyun adasının işgalini sona erdirmemesi halinde başka ülkelere ibretli bir örnek haline geleceği hususunda uyardı.

Mayyun veya Perim adası stratejik konum açısından çok önemli bir adadır. Bu yüzden de farklı güçlerin aşırı taleplerine ve tamahlarına hedef olmuştur. Mart 2015’te ve Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap ve Suudi Koalisyonun Yemen’e yönelik başlattığı savaşta BAE ve Suudi Arabistan bu adayı ele geçirmeye ve işgal etmeye çalıştılar. 

Birleşik Arap Emirliklerinin  Yemen Güney Geçiş Konseyi olarak adlandırılan paralı askerleri, milisleri ve grupları desteklemesinin nedenlerinden biri de Yemen’i parçalamak ve sonuçta Sokotra ve Mayyun gibi adaları ele geçirmesidir. 

Birleşik Arap Emirlikleri  Siyonistlerin Yemen’e yönelik hayata geçirdiği komplolarda  2017 Aralığında Yemen eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in ölümünden sonra  ve bu ülkenin Batı sahillerinde  askeri teşkilatlanmalar oluşturma amacı ile Abdullah Salih’in yeğeni Tarık Salih’i desteklemeye başladı.  O zamandan beri  Yemen’in Güneyi ve Batısında özellikle de bu ülkenin adalarında  kendi komplo planlarını hayata geçirmektedir. 

Yemen’in Güneyindeki Aden Körfezinde bulunan Sokotra adası ve Babülmendep’te bu ülkenin Güney Batısında bulunan Mayyun veya Perim adası stratejik konumlarından dolayı hep BAE ve Siyonistlerin ilgi odağında yer almıştır. Birleşik Arap Emirlikleri ve Siyonistler dolaylı bir şekilde  bu adaları işgal ederek Aden Körfezi ve Babülmendep’te kontrolü ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden Saldırgan Suudi koalisyonun  BAE ile beraber Yemen’e yönelik saldırılarını başlattığı dönemden beri  BAE Yemen güneyin askeri hareketlenmesini yoğunlaştırmak istemiştir. Öyle ki Associated Press haber ajansı da  son dönemde BAE’nin Mayyun adasında askeri faaliyetlerinin arttığını gösteren ve bu ülkenin bu bölgede havalimanı yapmakta olduğunu ispatlayan uydu görüntülerin olduğunu da duyurdu. 

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri  Amerika’nın da destekleri ile Yemen topraklarını işgal etmeye çalışırken Yemen halkı ve direniş grupları  işgalcilerin ve komplocuların  pişman olacaklarını  ciddi şekilde dile getirmekte ve uyarılarda bulunmaktadırlar. 

Son dönemde Yemen yüksek siyasi konseyi üyesi de düşmanların daha önce Yemen’de başına geldiklerinden ibret almaları gerektiğini belirterek şu vurguda bulundu: ”  Biz, Yemen topraklarında bulunan işgalciler ile mücadelede  gücümüzün ne olduğunu gösterdik.  Bu gücü Mayyun adasında da gösterebiliriz bunun için de harekete geçmiş durumdayız. “

Gerçekte BAE ve Siyonist Rejim İsrail  Yemen’in iki stratejik adası olan Sokotra ve Mayyun’u ele geçirmeye çalışmakla beraber, ilişkilerini normalleştirme doğrultusunda,  Umman Denizi, Hint Okyanusu ve Arap Denizinde stratejik deniz güzergahları ve geçitlerine musallat olmayı hedeflemişlerdir. Onların gayesi ise bölgede komplo yapmak ve bölgedeki İslami ülkelerin çıkarlarına karşı  casusluk ve sabotaj girişimleri gerçekleştirmektir. 

Bu  çerçevede Yemen ulusal kurtuluş hükümeti makamları defalarca   BAE’nin adı geçen iki adadaki girişimlerinin  uluslararası kurallara aykırı olduğunu ve bu girişimlere karşı sessiz kalınamayacağını belirtti ve bu doğrultuda BAE’ne de zayıf noktalarına dikkat etmesi hususunda uyarılarda bulundu. BAE Yemen topraklarına tacizde bulunmaya devam ederse  büyük tehlikeler yaşayacaktır. 

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.