Irakİran

Bağdat, İran’a doğalgazdan kaynaklı borcunu ödemeye hazır

Irak Elektrik Bakanlığı sözcüsü, bakanlığın Tahran’a doğalgaz borcunu ödemeye hazır olduğunu duyurdu.

Irak Elektrik Bakanlığı sözcüsü Ahmed Musa, dün İran heyetiyle yaptığı görüşmede, borçların geri ödenmesi başta olmak üzere bir çok konu ve teklifin ele alındığını ve Irak’ın İran’a olan borcunu ödemeye de hazır olduğunu söyledi.

Irak Elektrik Bakanlığı, İran heyetiyle yapılan görüşmelerde doğalgaz sıkıntısının da aralarında bulunduğu iki önemli konu üzerinde durulduğunu duyurdu.

Ahmed Musa, İran’ın Irak’a gaz ihracatındaki düşüşün borçlarla ilgisi olmadığını, İran’daki iç ihtiyaçla ilgili olabileceğini belirterek, Irak Elektrik Bakanlığı’nın İran tarafına gaz ihracatındaki düşüşün nedenlerini sorduğunu söyledi.

Musa, İran tarafıyla yapılan anlaşmaların uluslararası yasalara ve hükümet protokollerine dayandığını da sözlerine ekledi.

Daha önce, Irak Elektrik Bakanlığı, Irak makamlarının elektrik kaynakları borçlarını zamanında ödemeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Daha önce İran Ekonomi ve Maliye Bakanı, Iraklı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, Irak’ın İran’a olan borçlarının ödenmesi konusunda takvimin ele alındığını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.