HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Bağdat toplantısının sonuç bildirisi

Mısır, İran, Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, BAE, Kuveyt, Türkiye ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu dokuz ülkenin katıldığı Bağdat zirvesi nihai bildirisini yayınladı.

Irak’taki “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”na katılanlar tarafından Irak hükümetine destek ve bölgenin istikrarı için dayanışma sözü verildiği açıklandı.

Başkent Bağdat’ta düzenlenen “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”nın sonuç bildirisi yayınlandı.

Irak’ın dış ilişkilerde denge ve pozitif işbirliğine önem verdiği belirtilen bildiride, “Konferansa katılanlar Irak halkı ve hükümetinin yanında olduklarını bildirdi; bölgesel istikrarın sağlanması için çabaların birleştirilmesi konusuna vurgu yaptı.” ifadesi kullanıldı.

Konferansa katılan tarafların, Irak’ta 10 Ekim’de erken seçimlerin düzenlenmesini ve Irak’ın bunun için uluslararası denetim talebini desteklediği aktarıldı.

Sonuç bildirisinde şunlara yer verildi: “Konferansta hazır bulunanlar, bölgenin ortak tehlikelerle karşı karşıya kaldığını ve bunun için karşılıklı ortak çıkar, egemenliğe saygı ve iç işlerine karışmama esasına dayalı işbirliği ve dayanışma kararı aldı. Katılımcılar ayrıca, halka hizmet sunma, alt yapı çalışmaları ve yeniden imar konusunda Irak hükümetini destekleyeceklerini belirtti.”

Katılımcılar, Iraklıların terörizme karşı savaştaki çabalarını ve fedakarlıklarını övdüler ve her türlü terörizme karşı olduklarını bir kez daha teyit ettiler.

Ayrıca, nihai bildiriye göre, toplantıya katılanlar,  Corona ile mücadelede işbirliğine devam edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.