Haberler

Bageri Avusturya dışişleri bakanı ile görüştü

İran’ın yaptırımları kaldırma amaçlı müzakerelere katılmak üzere Viyana’ya giden baş müzakerecisi Ali Bageri Keni, diplomatik istişarelerin ardından dün Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile bir araya geldi.

Fars Haber Ajansı’na göre; İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bageri, Avusturya Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmeye atıfta bulunarak, İran’ın sorumlu davranışının Nükleer Anlaşma’yı ayakta tuttuğunu tweetledi ve “Müzakere odası dışında yalan ortamı oluşturmak müzakerecilerin ciddiyetini bozmaz.” dedi.

Bageri Keni, iki tarafın Viyana görüşmelerinin yanı sıra ikili ve uluslararası ilişkiler konularını da ele aldığını sözlerine ekledi.

İran heyetinin 1 Aralık’taki önceki tur görüşmelerde karşı tarafa yaptırımların kaldırılması ve nükleer önlemlerin kaldırılması üzere iki belge sunmasının ardından Avrupalı ​​taraflar, İran’ın talebi üzerine kendi ülkeleriyle istişarelerde bulunmak üzere başkentlerine döndüler.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bageri dün gece yaptığı açıklamada, “Bugün hissettiklerim Cuma günü hissettiklerimden farklıydı. Benim hissim, diğer tarafın etkili ve verimli bir diyaloğa girmek için daha ciddi bir irade bulduğuydu.” dedi.

Bu arada diğer taraflar, özellikle Avrupalılar, İran’ın önerilerini tartışıyorlar ve İran pragmatizmi karşısında gerçekleri kabul etmek zorunda kalıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.