Çinİran

Bageri, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı ile Viyana müzakerelerini görüştü

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı ile yaptığı telefon görüşmesinde Viyana görüşmeleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İSNA’ya göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bageri Keni, dün Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaosu ile bir telefon görüşmesi yaparak, iki taraf arasındaki geniş işbirliği yelpazesine ve iki ülkenin birçok konudaki tutumlarının uyumuna atıfta bulundu ve Viyana görüşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası toplum, yasa dışı ABD yaptırımlarının kaldırılmasına öncelik verilmesi ve İran’dan güvence alınması gibi önemli konularda Pekin’in İran’ın görüşlerine verdiği desteği övdü.

İran heyetinin bazı tekliflerini diğer taraflara sunulan taslak metinler şeklinde açıklayan Bageri, İran İslam Cumhuriyeti’nin tekliflerinin belgelendiğini ve gerekçelendirildiğini ve muhalif partilerin bu yapıcı eyleme karşı en bariz hareketinin olduğunu vurguladı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı da bu telefon görüşmesinde, müzakere sürecinin devamında taraflar arasındaki istişare ve koordinasyonun yararlılığı ve sürekliliği üzerinde dururken, diğer tarafların da müzakerelerin ilerlemesine yapıcı bir şekilde katkıda bulunacağını umduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.