Haberler

Bageri Keni: Gelecekteki müzakerelere temel olarak sunulan iki belgede İran’ın görüşleri kabul edildi

İran’ın baş müzakerecisi, yaptırımların kaldırılması ve nükleer eylemle ilgili iki belgede İran’ın görüşlerinin gelecekteki Viyana görüşmelerinin temeli olarak kabul edildiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Üst düzey müzakerecisi Ali Bageri Keni, dün gece (Cuma) ortak kapanış toplantısının ardından Viyana’da 4+1 grubu (Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin) ile yaptırımları kaldırmak için görüşmelerde bulundu. Komisyon, “Yedinci turda, yeni hükümet ve ekibin Viyana görüşmelerinde tartışılacak konulara ilişkin görüş ve tutumlarını karşı tarafa sunduk” dedi.

Bageri Keni, “Biri yaptırım taslağıyla ilgili iki ana belgede, diğer taraf İran İslam Cumhuriyeti’nin görüşlerini diyalog temeli olarak kabul etti. Buna göre, Viyana 6 görüşmelerinde sonuçlandırılan belgeden farklı olarak, yaptırımlar alanındaki görüşmelerin temelini yeni bir belge oluşturdu.” dedi.

İran’ın nükleer konusundaki baş müzakerecisi ayrıca şöyle dedi: “Nükleer konuda İran tarafı görüşlerini Viyana 6’da nihai hale getirilen bir metinde dile getirdi, ancak Avrupa tarafı direndi ve İran’ın görüşlerinin bu belgeye dahil edilmesini kabul etmedi.”

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Bageri Keni, açıklamasının devamında şöyle dedi: ”Geçen hafta boyunca, iki tarafın delegasyonları arasında yoğun ve ağır müzakereler yapıldı, ta ki karşı taraf nihayet görüşmeler için bir temel olarak İran İslam Cumhuriyeti’nin görüşlerini nükleer belgeye dahil etmeyi ve onu kullanmayı kabul edene kadar.”

Bageri Keni, Viyana müzakerelerinin bir sonraki turu hakkında şunları söyledi: ”Müzakerelerin yakın gelecekte yeniden başlaması kararlaştırıldı, ancak Ortak Komisyon koordinatörü olan Enrique Mora’nın, tüm delegasyonlar tarafından üzerinde anlaşmaya varılıncaya kadar çeşitli delegasyonlarla temas halinde olması için tarih belirlendi.”

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.