İran

Bageri Keni: Herkesin ciddi etkileşimi ile müzakereleri ilerletmek mümkün

İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana Başmüzakerecisi Ali Bageri Keni, twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘Herkesin ciddi etkileşimi ile müzakerelerde ilerleme mümkün’ dedi.

Keni’nin dün yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verildi: ”’Hem uzman düzeyinde hem de üst düzey müzakereciler ile yoğun görüşmeler devam ediyor. Bugün İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve Avrupa Birliği delegasyon başkanlarıyla görüş alışverişinde bulundum. Uzmanlar metinler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Son birkaç gün, herkes ciddi bir şekilde teamüle girerse ilerleme ihtimalinin olduğunu gösterdi’.

Viyana görüşmelerinin 7. günü, baskıcı ABD yaptırımlarının kaldırılmasına odaklanan çeşitli düzeylerde ve formatlarda toplantılar gerçekleşti.

7. tur görüşmelerde İran müzakere heyeti, ciddi bir girişimle, önerdiği metinleri “baskıcı yaptırımların kaldırılması” ve “nükleer meseleler” olarak iki konu şeklinde karşı tarafa sundu:

İran İslam Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri’nin nükleer anlaşmayı ihlal eden taraf olduğu göz önüne alındığında, yaptırımların kaldırılmasıyla anlaşmaya geri dönmesi gerekenin Washington olduğunu ve ABD’nin taahhütlerin doğrulanması gerektiğini bildiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.