İran

Bageri Keni: Karşı tarafa henüz vermediğimiz üçüncü bir belge var

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, Çarşamba gecesi Nükleer Anlaşma’da muhalif taraflara sunulan iki belgeye ek olarak, henüz sunulmamış üçüncü bir belge daha olduğunu duyurdu.

Ali Bageri Keni, İran’ın diğer taraflara sunduğu iki belgede yaptırımların kaldırılması konusunun adım adım çözülüp çözülmeyeceği sorusuna cevap olarak Perşembe günü Japonya’nın “Kyodo” haber ajansına verdiği röportajda, ”yaptırımların kaldırılmasının adım adım mı yoksa bir yerde mi olacağı şeklinde soruya, ” adım adım değil” dedi.

Yaptırımların kaldırılmasının doğrulanma süresinden de bahseden Bageri, İran’ın üç belge hazırladığını, üçüncü belgeyi ise henüz karşı tarafa teslim etmediğini söyledi.

Bageri’ye göre, İran’ın Nükleer Anlaşma müzakerelerinde diğer taraflara sunacağı üçüncü belgede, “yaptırımların kaldırılması” doğrulamasının zamanlamasına ilişkin görüş ve önerilerini dile getirecek.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, Çarşamba gecesi diğer tarafa sunulan iki belgenin geri bildirimi hakkında da şunları söyledi: “İki taraf halen müzakere ediyor.”

Viyana’daki İran heyeti, Çarşamba gecesi iki başlık halinde teklif ettiği metinleri karşı tarafa sundu: Başlıklar, “Baskıcı yaptırımların kaldırılması” ve “nükleer sorunlar”dan oluşuyor.

Bageri, İran’ın yaptırımların ve nükleer meselelerin kaldırılması da dahil olmak üzere bu iki belgenin karşı tarafa sunulması görüşmesinde, bunu İslam Cumhuriyeti’nin ciddiyetinin bir işareti olarak nitelendirerek, “Müzakerelere devam etmek için Viyana’dayız.” dedi.

İran ile 4+1 grubu arasında yeni tur müzakereler, Pazartesi günü Viyana’da Nükleer Anlaşma Karma Komisyonu toplantısının düzenlenmesiyle resmen başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.