Haberler

Bageri Keni: Karşı taraflara başkentlerde istişare fırsatı verildi

Viyana görüşmelerinde İran’ın baş müzakerecisi, Tahran’a hareket etmeden önce, diğer tarafa Nükleer Anlaşma Karma Komisyonu’ndaki taraflara daha fazla danışmaları için başkentlere gitmeleri fırsatı verildiğini söyledi.

İRNA ajansına göre, İran’ın Viyana’daki baş müzakerecisi Ali Bageri Keni, gazetecilere şunları söyledi: “Ortak Komisyonun bugünkü (Cuma) toplantısında, çeşitli taraflarca Viyana’da birkaç gün süren görüşmelerin kısa bir değerlendirmesi sunuldu.”

Bageri Keni, toplantıda İran İslam Cumhuriyeti’nin yasa dışı ve baskıcı yaptırımların kaldırılması ve nükleer silah meselesine ilişkin önerilerinin masada olduğunu vurguladığını belirterek, “Buna göre, diğer taraflara başkentleriyle görüştükten sonra gelecek hafta Viyana’da müzakerelere devam etme fırsatı verildi” dedi.

Yaptırımların kaldırılması ve Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırılması konulu Viyana müzakerelerinin yeni turu 29 Kasım Pazartesi günü Avusturya’nın başkentinde başladı.

Viyana’daki İran İslam Cumhuriyeti heyeti, Viyana görüşmelerinde baskıcı yaptırımların kaldırılması ve 4+1 grubunun nükleer meseleleri olmak üzere iki konu şeklinde önerilen belgelerinden ikisini sundu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.