İran

Bageri Keni: Viyana görüşmelerine yasa dışı yaptırımları kaldırmak için ciddi bir iradeyle girdik

İran’ın baş müzakerecisi Ali Bageri Keni, Viyana müzakerelerinin yeni turunun arifesinde, yasadışı ve baskıcı yaptırımları kaldırmak için ciddi bir irade ve güçlü hazırlıklarla müzakerelere başladığını söyledi.

Ali Bageri Keni, Çin ve Rus delegasyon başkanları ve Ortak Komisyona başkanlık eden AB Dış Eylemler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora ile görüştükten sonra dün gece muhabirimize verdiği demeçte şunları söyledi: ”İran İslam Cumhuriyeti heyetinin yapısı, Amerikalıların İran halkına karşı yasa dışı ve baskıcı yaptırımlarını kaldırmak için ciddi iradeye sahip olduğunu gösteriyor.”

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, bu görüşmelerin İran İslam Cumhuriyeti’nin yaptırımları kaldırma hedefine ulaşmada etkili bir rol oynamasını umduğunu dile getirdi.

Bageri Keni, Viyana’daki yeni tur müzakerelerin süresine de temasla, “Bu tur müzakerelerde ana odak ve öncelik, yaptırımların kaldırılması konusu olacak ve tabi ki bu tur müzakerelerin süresi tahmin edilemez.” dedi.

Bageri Keni yine de dünkü toplantıda, “bu tur müzakerelerin gelecekteki perspektifi çeşitli delegasyonlar tarafından tartışılacak ve muhtemelen bu tur müzakerelerin çerçevesi ve zamanlamasının belirleneceğini” de sözlerine ekledi.

Bugün (29 kasım), Nükleer Anlaşma KOEP’in Ortak Komisyonu toplantısının yeni turu, 4+1 grubundan üst düzey diplomatlar, İran ve AB temsilcisinin katılımıyla beş aylık bir aradan sonra Coburg Otel’de yapılacak.

İran’ın baş müzakerecisi, müzakerelerin başarısı için bir ön koşul olarak, Nükleer Anlaşma’yla ilgili tüm yaptırımların kaldırılması çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.